Vylévání vody z brambor je čisté plýtvání. Vyčistí stříbro, je skvělá na odvápnění a zahrada za ni taky poděkuje

Po uvaření brambor většina z vás vodu určitě vyleje. Po přečtení článku možná změníte názor a takové vody si začnete velmi cenit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Koho by napadlo, že voda, která zbude po vaření brambor, se dá ještě znovu využít. Možností pro její využití je opravdu bezpočet, a to při domácích pracích různého druhu. Můžete ji použít jako univerzální domácí čistič stříbra, jako přísadu do omáček nebo také jako ozdravnou lázeň pro vaše tělo i vlasy. Minerální látky, které se z brambor při vaření vylučují, je škoda jen tak vylít.  

Nejlevnější hnojivo na trhu 

Z brambor se při vaření vylučují minerální látky jako draslík, hořčík, železo a fosfor. Všechny tyto látky pomohou vašim rostlinám se správnou výživou a také v obraně proti škůdcům. Proto neváhejte a vodu z vařených brambor využijte klidně jako hnojivo pro vaši zahrádku. Ovšem raději využívejte vodu opravdu jen nesolenou a také vychladlou.  

Vývar z brambor odvápňuje

Bramborový vývar můžete využít také jako účinný prostředek na odvápnění konvice. Přes noc ho nechte působit na vodní kámen a ráno ho pak jednoduše z konvice vylijte a řádně opláchněte. Bramborový odvar vyčistí kromě vodního kamene také zašlé stříbro. Naložte šperky na půl hodiny do vody po bramborách a ihned uvidíte rozdíl. Vašim šperkům se znovu vrátí ztracený lesk. Vývar pak můžete využít i jako přísadu do omáčky či polévky. Díky škrobu je to výborná varianta pro jejich zahuštění.  

Péče o tělo i o zdraví 

V péči o tělo má bramborová voda také spoustu různých využití. Pokud si ji přidáte do večerní vany, vaše pokožka bude hladká a mnohem vláčnější. Taková lázeň s přídavkem heřmánku a šalvěje skvěle poslouží také k nápravě popraskaných rukou a nohou nebo k posílení vašich vlasů a zvýšení jejich lesku. Vývar z brambor vlasy ztmavuje, a proto se příliš nedoporučuje používat na světlé odstíny vlasů. 

iZdroj fotografie: Pexels

Ozdravné účinky vody z brambor jsou již dokázané, jen o nich mnoho lidí stále nemá tušení. Vyzkoušejte použít vodu z brambor jako tonikum proti vráskám nebo jako prostředek v léčbě proti ledvinovým kamenům. Během této léčby se doporučuje vypít 1–3 šálky denně, ovšem nejlépe až po poradě s lékařem, který zjistí možnou kontraindikaci. Po přidání cibule a pepře má bramborová voda také pozitivní účinky na krevní oběh a působí protizánětlivě. Možností je tedy opravdu hodně a je jen na vás, která vám bude vyhovovat a kterou se rozhodnete použít.  

K čemu využíváte vodu po vaření brambor vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články