Když listy okurek začnou žloutnout, stačí je postříkat roztokem se sodou a jódem. Rostlina poté bude plodit déle

Zastavte žloutnutí listů pomocí tohoto přírodního postřiku. Díky němu okurky nejen perfektně vyživíte, ale ještě si zajistíte mnohem delší sezónu plnou lahodných plodů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ať už dáváte přednost salátovým okurkám nebo nakládačkám, v průběhu léta jsou nejoblíbenější a nejvyhledávanější zeleninou. Nejen, že jsou skvělou přílohou a dochucovadlem mnoha pokrmů, ale díky své svěží a čerstvé chuti se ty salátové také perfektně hodí k přípravě osvěžujících a tropických nápojů, které potěší každý mlsný jazýček. Opravdu bohatou úrodu si zajistíte použitím tohoto účinného postřiku.

Na co se při pěstování zaměřit

Aby byla vaše okurková sezóna co nejbohatší a nejšťavnatější, musíte rostlinám zajistit ideální životní podmínky a tu nejlepší péči. To spočívá především ve výběru vhodného místa k růstu. Ať už dáváte přednost skleníkovému pěstování nebo venkovnímu záhonu, půda musí být velmi úrodná a dobře propustná. Dalšími důležitými faktory jsou pak dostatek vody, světla, tepla a potřebných živin.

Jak zachránit žloutnoucí okurky

Pokud se na rostlinách objeví žluté listy, musíte začít jednat co nejrychleji. Aby se vám však tento stav podařilo co nejúčinněji zvrátit, musíte nejprve odhalit příčinu tohoto problému. V případě, že budete okurky ošetřovat nevhodnými prostředky nebo používat špatné postupy, akorát jim přitížíte a urychlíte jejich vadnutí. Hrozí vám tak, že o celou úrodu snadno přijdete.

Proč listy okurek žloutnou

Nejčastějším viníkem jsou vysoké teploty a nedostatečná zálivka. Obzvlášť v letních horkých dnech jsou rostliny vystavovány intenzivnímu slunečnímu záření, které urychluje odpařování vody nejen z nich samotných, ale i z okolní půdy. Je tak pro ně mnohem náročnější si potřebné množství udržet nebo dočerpat. Dalším důvodem pak často bývá nedostatek potřebných minerálů a dalších důležitých látek. Tyto procesy jednoduše zvrátíte dostatečnou zálivkou a pravidelným hnojením.

Okurky na rostlině iZdroj fotografie: Pixabay

Jak ošetřit žloutnoucí okurky

Prvním krokem v případě výskytu žlutých listů je jejich odstranění. Rostlina by zbytečně plýtvala energií k jejich výživě. Opatrně všechny poškozené a žluté kusy odstraňte a proveďte preventivní ošetření. Vynikající přírodní roztok si doma snadno připravíte smícháním špetky manganistanu draselného ve třech litrech vody. Dále dolijte jeden hrnek mléka a směs důkladně promíchejte. Pro zesílení účinku lze přidat také 10 kapek jódu (použijte jódovou tinkturu nebo Jodisol).

I tak nezaplatíte za celou dávku hnojiva více než 20 Kč. Jakmile máte žluté listy odstraněné a hnojící směs připravenou, odeberte stranou půl litru a přidejte do ní jednu polévkovou lžíci jedlé sody. Opět pořádně promíchejte, aby se prášek zcela rozpustil a všechny složky se propojily. Nakonec výsledný nálev nařeďte s dalšími pěti litry čisté vody a pomocí rozprašovače aplikujte přímo na listy okurek. Po třech týdnech můžete celý postup zopakovat.

Nemoci při pěstování okurek, a jak je uzdravit

Čím hnojíte okurky vy, když žloutnou listy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články