Orchidej, která zarputile nechce kvést, potřebuje být „šokována“ teplotou

Orchideje jsou ošemetné krásky a vyžadují správnou a pravidelnou péči. Toužíte-li po nových květech, zkuste teplotní šok.

Kvetoucí orchideje i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Přestože orchideje patří mezi nejčastěji pěstované pokojové rostliny, starost o ně vždy nebývá procházkou růžovým sadem. Nezřídka se stává, že ač si přinesete z obchodu (nebo dostanete darem) krásku oplývající květy, po několika týdnech či měsících zkrátka začne strádat, listy začnou žloutnout a květy opadávat. I přes to ale existuje trik, který je opět přivede k životu. Teplotní šok na ně může působit jako balzám a tímto způsobem se o ně mohou starat i zahrádkářští amatéři.

Orchidej pokvete při správných podmínkách

Ač rostou orchideje v mírném podnebí i v tundře, jejich domovinou jsou primárně deštné pralesy. Od toho se odvíjí i péče o ně. Rozhodně vyžadují dostatek vlhkosti, a to až okolo 50 %, čehož je v normálním obydlí prakticky nemožné docílit. Zkuste je tedy zvlhčovat pomocí rozprašovače. Speciální zúžené obaly na orchideje jsou také navrženy tak, aby uchovávaly vlhkost. Přestože orchideje milují teplo, přímé sluneční záření jim škodí. Zvolte tedy vyhovující stanoviště tak, aby na ně nedopadaly sluneční paprsky, zároveň ale s dostatkem světla.

Rozhodně není od věci orchidej pravidelně stříhat, a to s ohledem na pořízený druh. Substrát musí být dobře propustný, aby kořeny vyrůstající nad povrchem mohly volně dýchat. Nejčastěji jsou k dostání orchideje v kůře. Ta je optimální, dopřává rostlině spoustu vzduchu a dobře absorbuje vlhkost, kterou poté postupně uvolňuje. Pokud rostlinu rosíte, stačí ji zalévat každých 14 dnů. Máte-li speciální obal, nechte trochu vody stát na dně tak, aby se nedotýkala plastového květináče. Vlhkost se tak bude uvolňovat postupně.

Teplotní šok je někdy nutný

Pokud se i přes veškerou vaši péči orchideji nedaří a vy marně toužíte po květech, někdy je nutné zasáhnout poněkud razantněji. První možností je umístit na noc rostlinku na balkon či terasu. Podmínkou ale je, že venkovní teplota by měla být po celou noc nad 16 °C. Přes den ji ale vraťte zpět na parapet. Tento postup opakujte po dobu 7–10 dnů. Sami uvidíte, jak rostlina pookřeje a bude nasazovat poupata jedno za druhým.

Orchideje v květináči iZdroj fotografie: Piqsels

Druhou variantou je pak koupel v teplé vodě. Nejprve rostlinku namočte asi na 30 minut. Poté ji po dobu 2–3 minut zalévejte vodou o teplotě kolem 40 °C. Na orchidej položte mikrotenový sáček alespoň na půl hodiny. Po této proceduře nechce rostlinu dobře proschnout a další 2 týdny není nutné ji vůbec zalévat či hnojit. Dobrým přírodním hnojivem jinak v průběhu růstu může být citronová šťáva či granulovaný česnek, který ji navíc ochrání před plísní.

Jaká zálivka vyhovuje vašim orchidejím?

Zdroj: TheSill
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články