Rádi si dopřejete šálek kávy, ale býváte nervózní, abyste ji nerozlili? Užijte si vaši kávu v klidu, poradíme vám, jak snadno odstranit případné skvrny

Káva je chutný nápoj, který lidem dodá také energii, pokud se však stane, že ji rozlijete, bývá to nepříjemný problém. Barvivo obsažené v kávě je totiž poměrně silné a není náhodou, že se využívá dokonce i k barvení vlasů. Je tedy rozhodně dobré vědět, jak naložit s případnými skvrnami od kávy na bytovém textilu a oblečení.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Skvrny od kávy jsou rizikem

Mezi základní zásady úspěšného boje s kávovou skvrnou patří:

  • rychlost reakce – čím dříve totiž začnete s čištěním, tím je větší pravděpodobnost, že skvrnu zcela odstraníte
  • jemnost zásahu – při čištění postupujte opatrně a rozhodně skvrnu nedrhněte, a to ani pomocí například kartáče, ani třením částí oděvu o sebe; pokud je skvrna na něčem, co nelze vyprat, použijte čistý hadřík, který jemně tiskněte na znečistěné místo, aby se co nejvíce tekutiny vsáklo
  • voda nízké teploty – na kávovou skvrnu je třeba na začátku použít vlažnou nebo dokonce studenou vodu, protože horká voda přijde na řadu až v další fázi.

Níže jsou uvedeny některé osvědčené tipy na odstranění skvrn od kávy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Pomohou jednoduché čističe

Citronová šťáva

Citronovou šťávu byste měli použít až poté, co se vám nepodařilo skvrnu odstranit za pomocí studené nebo případně vlažné vody. Takovou skvrnu tedy pokapejte přírodní šťávou z citronu a nechte ji působit alespoň po dobu 10 minut, načež k jejímu odsátí použijte čistý hadřík, případně ji odstraňte vlažnou vodou.

Vinný ocet

Použití vinného octu je variací na použití citronové šťávy, protože čisticí účinky jsou podobné a jde tedy zejména o to, co máte aktuálně k dispozici. Vinný ocet se na znečištěné místo stříká přímo, neředí se. Nevýhodou této metody je, že po uplynutí doby působení je oděv potřeba vyprat, protože vinný ocet zkrátka sám o sobě příliš příjemně nevoní.

Sůl a jedlá soda

Kuchyňská sůl je známá svými čisticími účinky i ve vztahu k jiným odolným skvrnám, například od krve. Stejně dobře působí také na skvrny od kávy. Aplikace je jednoduchá, znečištěné místo stačí potřít roztokem získaným smícháním malého množství soli s vodou. Roztok nechte nějakou dobu působit a ošetřené místo poté opláchněte buďto čistou studenou vodou nebo vodou, do níž jste přidali malé množství pracího prášku.

Obdobný postup můžete vyzkoušet také s jedlou sodou, která patří rovněž k účinným pomocníkům v boji se skvrnami. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Čas natrhat kopřivy: Domácí kopřivový olej pomůže na bolest kloubů a zmírní zánět
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Ve 24 letech se provdala za muže, který je o 13 let starší než její dědeček. Jsou šťastní a připravení založit rodinu
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat