1 lžička měsíčně probere k životu i tu nejzuboženější orchidej: Granulovaný česnek

Péče o orchideje není nijak náročná, ani jí se ale nevyhnou škůdci. Prevence je na místě, výborný je syrový nebo granulovaný česnek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek působí jako přírodní antibiotikum. Má blahodárné účinky na lidský organismus, kdy působí preventivně, ale i v případě potíží, jakým je například běžné nachlazení, zlepšuje imunitu a poradí si i s mykózou. Podobnou službu ale prokazuje i rostlinám. Je přitom jedno, jestli použijete základní formu, tedy syrový stroužek česneku, nebo v případě nouze sáhnete mezi koření po sušeném, granulovaném česneku. Na pozitivním výsledku to nic nezmění. Obzvláště orchideje pak tuto péči ocení a odvděčí se vám zdravým vzhledem i velkým množstvím květů.

Česnek je výtečný přírodní fungicid

Prospěšný vliv česneku je dán především jeho složením. Kromě vápníku, hořčíku a draslíku obsahuje velké množství vitamínů skupiny B, K a C a také éterické oleje, které stojí za velmi typickým aroma a chutí. Celá tato směsice dokáže spolehlivě odlákat škůdce, například molice či mšice. Podobný účinek jako česnek má ale třeba i skořice.

Rozkvetlá orchidej iZdroj fotografie: Piqsels

Přestože česnek působí jako životabudič hlavně pro orchideje, rozhodně jej můžete použít i na ostatní pokojové a balkonové rostliny. Obzvláště letní období přináší velké množství škůdců, s nimiž je potřeba bojovat už v zárodku, pokud o výpěstky nechcete přijít. Jednou z možností je dát čerstvý stroužek česneku do květináče. Ten ale začne poměrně brzy plesnivět. Lepší je tedy použít granulovanou formu. Nasypejte lžičku sušeného česneku do květináče a promíchejte se substrátem, případně rozmíchejte s trochou převařené vlažné vody a použijte jako zálivku.

Česnekový postřik či nálev lze použít i preventivně

Pokud si povšimnete, že vaše exotické orchideje napadl škůdce, je potřeba ihned zasáhnout. Vyplatí se ale i prevence. Připravit si můžete velmi účinný česnekový postřik. Do 10 litrů horké vody prolisujte 15 stroužků česneku. Tento roztok nechte vychladnout až na pokojovou teplotu a pomocí rozprašovače postříkejte celou rostlinu. Dalším efektivním způsobem je příprava lázně, do níž orchideje namočíte.

Převařte 1 litr vody, nechte vychladnout a přidejte 3 stroužky prolisovaného česneku. Nechte takto vylouhovat po dobu 1 dne. Do tohoto roztoku namočte orchideje na 20–30 minut. Tuto proceduru můžete orchidejím dopřát každý měsíc, vždy ale připravte nový nálev. Nezapomínejte také na to, že orchidej preferuje kyselé prostředí. Vyhovujícího pH můžete docílit kupovaným hnojivem určeným pro orchideje nebo jednoduše přidejte pár kapek citronu.

Jak se preventivně staráte o orchideje?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články