Neobvyklé zalévání orchidejí zajistí, aby vždy krásně kvetly a měly násobně více pupenů

Orchideje patří mezi nejkrásnější květiny, a tak se stále častěji objevují i na parapetech českých domácností, neboť toužíme, aby jim svými nádhernými květy dodaly atmosféru. Péče o orchideje ale má svá pravidla a specifika, kterými se v mnohém liší od péče o klasické pokojové rostliny. Mnoho z nás tak často orchidejím nevědomky škodí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jednou z nejčastějších chyb, které se dopouštíme, je špatné zalévání. Základním pravidlem je, že orchideje se zalévají do kůry nebo mechu, nikoli do půdy, to je jedna z věcí, kterou se zásadně liší od ostatních rostlin. Bohužel většina lidí orchideje zalévá stejně jako ostatní rostliny, následkem toho je ve většině případů přelévání, které má za následek to, že orchideje nekvetou a mnohdy brzy hynou.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Správné zalévání je u orchidejí základ

Jak často zalévat orchideje

Zalévání orchidejí je umění, to, jak často je zalévat, závisí na řadě faktorů, zejména na tepelných a světelných podmínkách, druhu orchideje a druhu substrátu. Obecně se doporučuje zalévat orchideje jednou týdně. Orchidejím můžete také pomoci spuštěním zvlhčovače vzduchu v místnosti, kde jsou.

Jak zalévat orchideje pěstované v kůře

Při zalévání orchidejí je cílem nasytit kousky kůry, nikoli samotné kořeny. Vždy používejte vodu o pokojové teplotě, příliš studená voda orchidejím nesvědčí. Zároveň vodu nenechávejte stát například v místech, kde se listy setkávají se stonky orchideje, to podporuje hnilobu. Nejlepší způsob, jak zalévat orchideje, je umístit celý květináč do misky s vodou o pokojové teplotě, která sahá do výšky těsně pod okraj květináče. Takto nechte orchidej ve vodě stát po dobu přibližně deseti až patnácti minut. Následně orchidej vyjměte a nechte vytéct všechnu přebytečnou vodu. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Odmění se dokonalým květem

Jak zalévat orchideje pěstované na mechu

Některé orchideje jsou pěstovány na speciálním mechu, ty lze na rozdíl od orchidejí pěstovaných v kůře  zalévat shora. Uvědomte si, že mech drží vlhkost déle než kůra, může tak být sice na povrchu suchý, ale uvnitř stále vlhký. Před zalitím proto vždy prstem zkontrolujte, že je mech opravdu suchý i uvnitř. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články