Krtek nesnáší silné vůně: Namíchejte směs, která ho vyžene
adbz.cz » Hobby » Jak vyhnat krtky dřív, než stihnou zničit celou zahradu: Směs syrovátky a podmáslí s nimi udělá rychlý konec

Jak vyhnat krtky dřív, než stihnou zničit celou zahradu: Směs syrovátky a podmáslí s nimi udělá rychlý konec

Krtek umí zahradníka pěkně potrápit. Zbavit se ho vám pomůžou aromatické bylinky i podomácku vyrobená syrovátková směs.

krtiny zahrada jaro
Zdroj fotografie: iStock

Krtek je v zahradách častý problém. Jakmile se objeví, snaží se ho každý zahrádkář vyhnat. Nejedná se totiž o roztomilé zvířátko známé z pohádky, ale o škůdce, který dokáže v zahradě nadělat pěknou paseku. Navíc je natolik šikovný, že chytit ho se rovná zázraku. Nyní nastává nejlepší čas, kdy se s krtkem vypořádat. Jakmile zpozorujete v zahradě nové krtince, neváhejte zasáhnout. Existuje na to jednoduchý způsob, při němž si vystačíte s kuchyňskými ingrediencemi.

Krtek má na zahradě ráj

Krtkům se nejlépe daří v udržovaných zahradách s vlhkou humózní půdou. Živí se hlavně ráno, proto se může stát, že večer bude zahrada krtinci netknutá a druhý den ji najdete plnou kopečků. Podzemní chodby, které si krtek buduje, mohou vážně narušovat kořenový systém rostlin. Na druhou stranu krtek není zase takovým kazisvětem – do jisté míry je užitečný, neboť se živí jinými škůdci, kteří ohrožují rostliny, a provzdušňuje půdu. V každém případě ale jeho přítomnost nepřispívá k estetice zahrady a krtince komplikují sekání trávníku.

Obraťte proti krtkovi jeho zbraň – čich!

Krtci jsou známí pro svůj citlivý čich. Využijte toho. Zasaďte na zahradě okolo záhonů aromatické bylinky, jako je máta, bazalka nebo levandule. Ze zeleniny můžete vyzkoušet česnek, cibuli nebo pórek. Krtci údajně nemají rádi ani narcisy a měsíček. Další zbraní proti krtkům jsou různé zdroje hluku a vibrací. Zkušení zahrádkáři zapichují do země tyče, na které nasazují prázdné plechovky. Ty vlivem větru a deště vydávají zvuky a vibrace, které pomáhají krtka odehnat.

Krtek v zahradě - krtince
Zdroj fotografie: Depositphotos

Namíchejte krtkovi koktejl

Znepříjemněte krtkovi pobyt ve vaší zahradě tím, že zaútočíte přímo na jeho krtince a něco aromatického umístíte rovnou tam. Krtci ze všeho nejvíc nenávidí vůni syrovátky a podmáslí. Smíchejte tyto dvě ingredience a hotovou směs nalejte rovnou do krtince. Podobně bude fungovat káva. Stačí rozsypat mletá kávová zrna kolem krtinců. Pamatujte však, že krtci si snadno zvyknou na odstrašovací techniky. Vyzbrojte se tedy trpělivostí a kombinujte při jejich vyhánění více různých metod.