Vyčistěte zažloutlé spáry jedním tahem: 5 vyzkoušených domácích prostředků, které zaručeně fungují

Jsou spáry mezi dlaždicemi ve vaší koupelně žluté? Možná potřebují speciální péči. Vyzkoušejte tyto triky, jak je vybělit a zbavit se plísní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za vznikem plísní v koupelně stojí vysoká vlhkost, špatné odvětrávání a nesprávná péče o koupelnové povrchy. Plíseň se usazuje ve spárách mezi dlaždicemi jako žlutý povlak. Abyste se jich zbavili, je potřeba zvolit správné čisticí prostředky a metody. Nemusíte však kupovat drahé chemikálie k jejich vyhubení, existují i jednoduché způsoby, jak plísně porazit. Budete potřebovat ingredience, které většinou už máte doma.

Směs vody a pracího gelu

Pokud chcete znovu docílit bílých spár mezi dlaždicemi, jako když byla vaše koupelna nová, není nic jednoduššího, než vzít litr vody a přidat do něj 5 polévkových lžic gelu na praní. Směs důkladně promíchejte a nalijte ji do lahvičky s rozprašovačem. Nažloutlé spáry v koupelně touto směsí postříkejte a důkladně je vydrhněte starým kartáčkem na zuby. Počkejte 10–15 minut a povrch setřete navlhčeným hadříkem.

Směs vody a čpavku plíseň porazí

Velmi účinným způsobem, jenž pomůže navrátit lesk koupelnovým dlaždicím a zbaví spáry žlutosti a plísně, je směs připravená ze 2 litrů čisté vody a lžíce čpavku. Dobře tyto složky promíchejte, opět použijte láhev s rozprašovačem a roztok nastříkejte na dlaždice a spáry. Nechte ho 15–20 minut působit, a pak povrchy pořádně setřete vlhkou houbou. Koupelna se bude krásně lesknout a po plísních nezůstane ani stopa.

Směs vody a peroxidu vodíku

Účinný a jednoduchý, tak by se dal nazvat roztok připravený ze směsi vody a peroxidu vodíku. Položky spolu smíchejte v poměru 2:1. Roztok za pomocí rozprašovače naneste na místa obsahující plíseň a nechte 15 minut působit. Pak povrchy omyjte teplou vodou.

Plíseň a žluté spáry- čištění pomocí kartáče iZdroj fotografií: Depositphotos

Směs „co dům dal“

Pro tento způsob čištění plísní ve spárách použijete položky, které určitě máte doma. K přípravě budete potřebovat 70 mililitrů citronové šťávy, půl sklenice jedlé sody, lžíci hořčice, lžičku zubní pasty a litr čisté vody. Všechny ingredience spolu pořádně promíchejte a směsí postříkejte místa napadená plísní. Počkejte 30 minut a opláchněte teplou vodou.

Směs na plíseň z ingrediencí ze spíže

K přípravě poslední čistící směsi budete potřebovat ingredience, které celkem určitě má doma každý z vás. Smíchejte 50 mililitrů bílého 9% octa, 150 gramů jedlé sody, 25 gramů kyseliny citronové a 1,5 litru teplé vody. Do vzniklé směsi si namáčejte kartáček a postupně jím vyčistěte všechny zažloutlé spáry. Nechte 20 minut působit, pak opláchněte teplou vodou.

Jak se vy vypořádáváte se zažloutlými spárami v koupelně?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články