Před vložením do ledničky by se nemělo čekat, než jídlo vychladne. Dlouhé čekání na lince dává šanci všem bakteriím

Pokud necháváte jídlo na lince vychladnout, ohrožujete tím nejen trvanlivost připraveného jídla, ale také své zdraví. Dejte jídlo včas chladit a tomuto nebezpečí se vyhněte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Určitě znáte roky zavedený postup, který říká, že do lednice patří jen jídlo, které je stoprocentně vychladlé. Ale napadlo vás, co by se stalo, kdybyste do lednice dali jídlo ještě horké? Možná marně přemýšlíte a nemůžete nic vymyslet. Je to tak správně, protože teplému jídlu v lednici se s největší pravděpodobností nestane vůbec nic.   

Nenechávejte potraviny dlouho v pokojové teplotě 

Mnohem horší způsob skladování potravin je, když je necháte nepřiměřeně dlouho v pokojové teplotě. Možnost zkažení, zejména u potravin podléhajících rychlé zkáze, se tak opravdu několikanásobně zvyšuje. A jelikož počet bakterií v jídle ponechaném při pokojové teplotě se zvyšuje každých dvacet minut, jde už v tomto případě nejen o trvanlivost jídla, ale také o vaše zdraví.  

Jakmile už z horkého jídla nevychází pára, můžete ho téměř okamžitě vložit do chladničky. Potraviny, které jsou na teplotu okolí choulostivější, by pak mimo lednici neměly být určitě déle než dvě hodiny. Toto pravidlo se vyplatí dodržovat také s ohledem na fakt, že nejčastější příčinou otravy jídlem v domácím prostředí je prokazatelně právě nesprávný konzervační postup.  

horké jídlo na talíři iZdroj fotografie: Pexels

Chlazením potravin pak bakterie přímo nezabijete, ale určitě alespoň omezíte jejich růst. Teplota pod čtyři stupně jim opravdu není příjemná a dále se tak nemnoží. Samozřejmě, že existují i bakterie a houby, které jsou proti chladu imunní, ale ty se začnou množit obvykle až po týdnu, když už se většina jídel stejně nejí a vyhazuje se.  

Použijte některý z osvědčených postupů pro ochlazení potravin 

Pro potraviny je pak kritické teplotní rozmezí mezi 4–60 °C. Potraviny by v takovém prostředí měly být ponechány opravdu jen na nezbytně nutnou dobu. Raději je co nejdříve přemístěte do ledničky o teplotě maximálně 4 °C. Některým potravinám však trvá opravdu dlouho, než se ochladí až na kritické rozmezí 4–60 ° C, kdy se v jídle tvoří nejvíce bakterií. V takovém případě můžete použít některý z osvědčených postupů pro rychlejší ochlazení potravin.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chcete-li prodloužit trvanlivost potravin a zabránit rychlému množení bakterií, je dobré jídlo zchladit co nejrychleji a nenechávat ho tak v kritické pokojové teplotě příliš dlouho. Můžete zkusit hrnec vložit do většího hrnce s vlažnou vodou, samozřejmě bez pokličky. Naopak nešikovný chladicí postup je nechat jídlo na dřevěném či kovovém prkénku. Oba materiály jsou velmi dobrým tepelným izolátorem a jídlo by se tak chladilo o poznání hůř.  

Ideální je dodržovat několik pravidel a vyhnout se tak opětovnému ohřívání a následnému chlazení. Jídlo, které jste si koupili nejdříve, snězte vždy jako první. Zkažené potraviny pak okamžitě vyhazujte a už jednou ohřáté jídlo znovu do ledničky nedávejte. Stejně tak jednou rozmrazené jídlo není dobré znovu zamrazovat. Vhodné je také občas zkontrolovat, zda vám vaše chladnička stále chladí na požadované 4 °C. 

Jak chladíte potraviny vy?

Zdroj: Tudasfaja
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články