Čištění špinavého sporáku bez škrábání a namáčení. Vyrobte obklad z odmašťovadla a papírové utěrky

Dokonale čistý sporák hodně vypovídá o kvalitě úklidu v domácnosti. Pomocí kuchyňských utěrek a odmašťovače se raz dva zbavíte i odolných nečistot.

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Deska sporáku je jakýmsi ukazatelem celkového stavu domácnosti i vašich hygienických návyků. Zaschlé kusy připáleného jídla, drobky a mastné flíčky rozhodně nepůsobí příjemně a o sporák je nutné se pravidelně starat, ostatně to platí i u ostatních spotřebičů. Poskytnutá péče se projeví nejen na estetickém vzezření sporáku, ale také tím prodloužíte jeho životnost. Já utírám sporák po každém použití a v případě potřeby dělám důkladnější úklid. Jak dosáhnout špičkově uklizeného sporáku během chvilky a bez námahy?

Papírové utěrky dobře drží vlhkost

Je jeden velmi jednoduchý, a hlavně efektivní způsob, jak sporák dokonale vyčistit, aniž byste jej museli drhnout. Budete k tomu potřebovat jen kvalitní odmašťovací přípravek a kuchyňské utěrky. Dejte si bokem hořáky do adekvátně velké mísy s trochou klasického saponátu. Jednotlivé díly papírových utěrek jemně navlhčete a položte na sporák tak, aby byl celý pokrytý, a samozřejmě i na mřížku. Na celou plochu poté aplikujte odmašťovač, na který jste zvyklí.

Poprskaná zeď za sporákem zůstane minulostí. S mastnotou si hravě poradí jedlá soda

Nechte takto působit asi 25 minut. Velkou výhodou je, že se odmašťovač nevypaří, ale díky papírovým utěrkám bude po celou dobu působit. Následně dobře otřete hadříkem a vraťte nazpátek vyčištěné hořáky. Podobně lze vyčistit i knoflíky na sporáku, kterým se často nevěnuje příliš pozornosti. Jak jsme na adbz informovali, postačí k tomu starý zubní kartáček, pár obličejových tamponů a čpavkové anýzové kapky.

Jedlá soda a bílý ocet vyčistí sporák i troubu

Kombinace jedlé sody a octu je neporazitelná a platí to i v případě úklidu sporáku, jak jsme na adbz radili. Tato kombinace je ale dle webu ProlineRangeHoods vhodná i na důkladné vyčištění trouby. Stačí v míse smíchat sodu a vodu v poměru 3 : 1 a nanést na povrch. Nechte působit přes noc a druhý den postříkejte ocet pomocí rozprašovače. Pomocí teplé vody a utěrky či houbičky nános odstraňte. Použijte škrabku na obzvláště připečené kousky. Až jste s výsledkem spokojeni, vytřete vlhkým hadříkem a poté dosucha.

Dočištění dvířek trouby houbičkou iZdroj fotografie: Uživatel Fantastic Services / Creative Commons / CC BY-NC
Nános jedlé sody a octu odstraňte houbičkou, která dvířka a vnitřek nepoškrábe

Silně účinným prostředkem v boji s bakteriemi a mastnotou je také docela obyčejný citron. Jak říká web Midea, funguje perfektně i na vyčištění trouby. Zapněte troubu na přibližně 120 °C a vhodnou nádobu naplňte vodou. Do ní vymačkejte šťávu z 1 citronu a do misky dejte i zbylé slupky. Vložte na 30 minut do trouby. Poté troubu vypněte a po mírném vychladnutí otřete celý vnitřní prostor citronovou vodou. Následně suchým hadříkem vytřete dosucha.

Jak se staráte o troubu a sporák vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články