Poprskaná zeď za sporákem zůstane minulostí. S mastnotou si hravě poradí jedlá soda

Nemusíte nutně kupovat drahé speciální čisticí přípravky, abyste se zbavili mastných skvrn na zdi za sporákem. Pomůže vám tento univerzální a zázračný prášek z kuchyně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zásoby jedlé sody se vždy vyplatí mít připravené po ruce. V případě potřeby je skvělým pomocníkem a snadným řešením mnoha problémů. Ať už vám dochází pečicí prášek nebo čisticí prostředky nefungují tak spolehlivě, jak jste očekávali, na jedlou sodu se můžete vždy spolehnout. Zjistěte, jak se snadno a účinně zbavit mastných skvrn i bez pracného drhnutí.

Kuchyně je plná mastných skvrn a nečistot

Aby byl čas strávený v kuchyni příjemný, je potřeba mít kolem sebe čisto a uklizeno. Čím více pochoutek však připravujete, tím větší je riziko vzniku nepořádku a skvrn. Odstranit odolnou mastnou špínu je výzvou i pro ty nejzkušenější a nejmazanější. Naštěstí existuje jednoduchý trik, pomocí kterého se zbavíte i té nejzažranější nečistoty.

Nejšpinavější místa v domě, která celý život nevědomky přehlížíte. Prach a mastnota se tam ukládá více než jinde

Povrch sporáku, stejně jako všechen prostor k němu bezprostředně přiléhající je velmi náchylný k ulpívání zbytků jídla nebo mastných stříkanců. Zbavit se této nečistoty je často pěkným oříškem a mnoho lidí se bez drhnutí nebo agresivních čisticích přípravků neobejde. Tuto namáhavou práci si však usnadníte použitím jedlé sody, která je mnohem bezpečnější a šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale i vašemu zdraví.

Sporák i stěnu za ním vyčistí jedlá soda

Pro výrobu vysoce účinné čistící směsi nasypte do mísy jednu polévkovou lžíci jedlé sody a zalijte ji čtyřmi sklenicemi teplé vody. Počkejte, až proběhne chemická reakce a jedlá soda se ve vodě zcela rozpustí. Nakonec stačí roztok přelít do nádoby s rozprašovačem a máte připraveno k použití. Nastříkejte malé množství na znečištěný povrch a nechte 15–20 minut působit, poté otřete navlhčenou houbou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Z jedlé sody a vody si snadno připravíte i čisticí pastu nebo gel. Stačí obě složky namíchat v takovém poměru, abyste dosáhli požadované konzistence, a nanést na zanesená místa. Po 10–15 minutách povrch otřete houbičkou a vysušte hadříkem nebo papírovým ubrouskem. Všechny nečistoty včetně mastných skvrn se během této doby rozpustí a půjdou mnohem lépe odstranit.

Prskání oleje se dá eliminovat

Pokud toužíte zabránit zaneřádění vaší kuchyně, je třeba dát pozor na pár základních věcí. Nejčastěji a nejvíce prská olej, který je rozpálený a přijde do kontaktu s vodou. Tomu tedy zabráníte tím, že na pánev přidáte potraviny co nejsušší, nebo je vložíte ve chvíli, kdy teplota oleje nebude tolik vysoká. Kromě toho existuje několik prověřených triků šéfkuchařů proti prskajícímu oleji, můžete tedy některý z nich vyzkoušet.

Jak čistíte mastné skvrny na sporáku a okolo něj?

Zdroj: Belnovosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články