Proč se vyplatí sypat jedlou sodu na matraci. Stejné pravidlo platí pro gauč a koberec

Pokud jste někdy pochybovali o účincích jedlé sody a její důležitosti v domácnosti, máte šanci si to sami ověřit. Jednoduše ji nasypejte na matraci a pozorujte ten zázrak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedlá soda je již dlouho známá pro své všeobecné využití. Když je člověku špatně, může vypít roztok jedlé sody. Máte kašel? Rozpusťte jednu lžičku jedlé sody do sklenice vody a třikrát kloktejte. Trápení s ucpaným odpadem vyřeší jedlá soda smíchaná s octem a asi už tušíte, proč je výhodné si ji nasypat na matraci.

Proč byste si ji měli nasypat na matraci

Jak jistě víte, tak matrace je důležitou součástí postele, bez ní byste se asi moc nevyspali. A jelikož na ní ležíte každý den, tak taky určitě víte, jak lehké je, aby se nasákla potem a všemi možnými nečistotami. I to je důvod, proč je důležité ji pravidelně čistit. Jenomže jak to udělat? Do pračky ji úplně nenacpete, ale řešení přesto existuje. Nejprve matraci naprosto svlékněte ze všech prostěradel a sundejte ji z postele.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní si vezměte vysavač a pořádně ji vysajte, aby na ní nezůstaly žádné drobky a podobně. Teď už jen vezmete síto, přesypete přes něj jedno balení jedlé sody rovnoměrně na celý prostor matrace a vyčkáte okolo deseti až patnácti minut. Jestli chcete být originální a zajistit si krásnou vůni, nebojte se nakapat i trochu esenciálního oleje. Třeba levandulového, po tom se dobře spí. Matraci přikryjte a nechejte ji tak nejlépe jeden den, ale postačí i pár hodin. Poté ji opět vysajte a máte hotovo.

Tuto metodu využijete i na špinavý gauč či koberec

Stalo se vám také někdy, že jste měli pozvané přátele na noc, večer se trochu více rozjel a ráno jste mohli najít nějaké nečistoty na koberci a gauči? Zdánlivě mohly působit, že se jich snad nikdy nezbavíte, to by ovšem nesměla být ve hře jedlá soda. A ne jen ona. Na vyčištění různých odolných skvrn smíchejte jednu polévkovou lžíci jedlé sody a jednu lžíci pracího prášku (pokud to není tak hrozné, tak prací prášek vynechte).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Směs zalijte jedním hrnkem vařící vody z varné konvice a teď už jen přidejte pět lžic octa. Celé to připravte do větší nádoby, jelikož směs hodně pění, jedná se o přirozenou reakci, které se nemusíte bát. Vše promíchejte a pro lepší manipulaci se směsí ji nalijte do rozprašovače. A teď ta nejlepší část. Koberec či gauč vysajte postříkejte směsí, nechejte působit okolo deseti sekund a smyjte mokrou hubkou. V případě potřeby postup opakujte. Jen dávejte pozor na to, aby se tekutina nevsákla do látky, to už by mohl být problém.

Jaké jsou vaše vychytávky pro čištění matrací, gaučů a koberců?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články