Na doporučení tchyně vařím vajíčka jedině s jedlou sodou. Kéž bych ten trik znala už dřív

Loupání vajíček je asi nejhorší část jejich přípravy. Je to zdlouhavé a spolu se skořápkou často uloupnete i kousek vajíčka. Usnadněte si práci tímto trikem.

Vaření vajec v hrnci i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na tvrdo nebo na měkko uvařená vejce jsou pochoutkou s četným množství využití. Přidat je můžete do libovolného salátu, jako přílohu k omáčkám nebo jen tak na chleba s máslem nebo jako ozdobu na chlebíčky. Správně uvařená vajíčka vypadají hezky a výborně chutnají. Kromě správné doby vaření je někdy opravdovým oříškem zbavit se skořápky, aby se vajíčko při loupání nepoškodilo. Naštěstí existují finty, s kterými je to opravdu hračka.

Proč k vejcím přidávat jedlou sodu

Uvařit vajíčko na požadovanou tvrdost nebo měkkost není žádný problém. Vložit vajíčko do vody, tu přivést k varu a pak jen pohlídat dobu vaření je totiž brnkačka. Gastronomické dobrodružství však začíná při loupání skořápky. Skořápka může být přilepená k bílku a je pak nemožné ji odstranit, aniž bychom povrch vajíčka nepoškodili. To, co z vajíčka nakonec zbyde, vypadá, jako kdyby jej někdo okousal. Takovou ozdobu na chlebíčky opravdu použít nelze. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Často mi bylo doporučováno právě uvařená vajíčka na několik minut vložit do ledové vody. Tento trik bohužel nefungoval tak, jak jsem předpokládala. Ve skutečnosti prudký pokles teploty zamezí pouze ztmavnutí žloutku, ale skořápku a povrch vejce to nijak neovlivní. Zachránila mě až moje babička, která mi doporučila použít jedlou sodu

Kolik jedlé sody je potřeba

Nejdůležitější je to s jedlou sodou nepřehánět. Na malý hrnec s vodou postačí půl lžičky sody. V případě, že vaříte opravdu hodně vajec, můžete přidat 1 lžičku. Soda s vodou v hrnci se promění v zásadité médium, díky kterému bude skořápka vajec křehčí. S tímto jednoduchým trikem budete mít rychle a krásně oloupaná všechna vejce.

Inspirace: 15 triků a nápadů s vejci

Jakou vychytávku k vaření vajíček znáte vy?

Zdroj: Prevention
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články