Podomácku vyrobené tablety do myčky vyzrají i na připálené pekáče. Za 20 Kč bude i do zásoby

Levnější a účinnější variantou čisticích prostředků určených do myček nádobí jsou podomácku vyrobené tablety. Vyzkoušejte je, připravit si je podle receptu není složité.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Myčky nádobí se staly standardní součástí moderních domácností. Urychlí čas a obsluhovat je může kdokoli z rodiny, dokonce to zvládnou i děti. Občas se ale stane – a dokáže to každou hospodyňku pěkně naštvat – že nádobí prostě není dobře umyté. Přestože jste myčku nastavili na delší program, použili kvalitní a dost drahé tablety, gely, prášky, sůl i leštidlo, zbytky jídla nebo právě mycích prostředků jsou přilepené k nádobí.

Vyrobte si domácí tablety do myčky

Za problém, že nádobí nezáří čistotou, může třeba samotná myčka, kterou jste už dlouho nevyčistili. Nebo jste do ní nacpali příliš mnoho talířů, příborů, skleniček a hrnců. Možná jste také nevsadili na ten správný prášek, gel nebo tablety. Pokud jste už vystřídali všechny možné přípravky do myčky, možná je čas vyzkoušet něco nového. Za zlomek ceny si vyrobit vlastního účinného pomocníka, který vyzraje i na připálené pekáče.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Samotná výroba domácích tablet do myčky není příliš náročná. Ale počítejte s tím, že budete potřebovat víc času, než když prostě jen sáhnete do regálu v obchodě po nějakém prostředku. Jisté je ale jedno. Domácí tablety do myčky pořídíte mnohem levněji. K jejich výrobě nebudete potřebovat příliš ingrediencí a konečný výsledek vás příjemně překvapí. Bude jím čistotou zářící a voňavé nádobí.

Na výrobu potřebujete 5 ingrediencí

Potřebovat budete jedlou sodu, která je zázračným univerzálním čisticím prostředkem a skvěle si poradí s mastnotou. Další přísadou do tablet je borax. Je účinný čistič a také dezinfikuje. Připravte si i sůl a ocet. Pomáhají zmírnit účinky tvrdé vody. Poslední ingrediencí, která se vám bude hodit při výrobě domácích tablet, je citrusový esenciální olej. Kromě toho, že má svěží vůni, disponuje také antibakteriálními vlastnostmi. Celá záležitost vás nevyjde na víc než 20 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na domácí tablety do myčky budete potřebovat:

  • 2 šálky jedlé sody
  • 2 šálky boraxu
  • 1/2 šálku hrubé nebo epsomské soli
  • 1/2 šálku octa
  • 15–20 kapek citronového esenciálního oleje

Tablety nechte vyschnout v teple

Jakmile máte všechny ingredience odměřené, smíchejte je dohromady. Neděste se, když přidáte ocet a směs lehce zašumí. Když máte vše dokonale promíchané, budou se dělat hrudky. Vezměte silikonovou formičku na led a do každého políčka směs pečlivě naneste a zatlačte. Aby kostičky pořádně ztuhly a vyschly, musíte je nechat alespoň 24 hodin odležet. Možná vás bude lákat dát je do mrazáku, ale to nedělejte. Dejte je na nějaké suché, teplé a slunné místo. Třeba na parapet.

Po vyjmutí z formičky tablety uložte v dobře těsnící nádobě. Použití domácího zázraku na mytí nádobí je jednoduché. Vložte jednu kostičku do přihrádky na tablety v myčce a můžete pro lepší efekt přidat 3 kapky saponátu na nádobí. Pak na spodek myčky nalijte půl nebo celý hrnek bílého octa. Nebo můžete nalít ocet do hrnku, který dáte na horní přihrádku myčky. Pak už jen spusťte myčku a těšte se na bezchybně umyté nádobí.

Jaké triky používáte při mytí nádobí v myčce?

Zdroj: OneGoodThing
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články