Kdo se chce letos koupat v bazénu, ten se nedoplatí. Pokuta 500 000 Kč bude pro spoustu lidí likvidační

Bazén na zahradě vás může vyjít pěkně draho. Pokud si nedáte pozor, riskujete pokutu až 500 000 Kč.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mít na zahradě bazén je pro mnoho lidí dnes už takovou samozřejmostí, jako je třeba trampolína nebo pískoviště. Postavit ho svépomocí vás ale může vyjít pěkně draho.

Zapuštěný bazén na zahradě je luxus

Možnost vlastního koupání je pro mnoho lidí luxus, který ani zdaleka není tak nedosažitelný, jak by se mohlo zdát. Na většině zahrad proto můžeme během sezóny vidět různorodé bazény – od těch drobných nafukovacích přes rámové bazény až po ty zapuštěné. A na ně byste si měli dát pozor.

Proč? Málokdo ví, že i stavba bazénu může vyžadovat nějaké to papírování nebo povolení. Jak se na stavbu zahradního bazénu dívá stavební zákon? Většina bazénů se bude řadit do kategorie staveb, u kterých nebude třeba ani ohlášení. Zbytek pak „zapadne“ do kategorie staveb, které je možné realizovat jen na základě ohlášení.

Pozor na pokutu půl milionu korun

A tady pozor! I když je tu možnost postavit si bazén bez ohlášení, ve vzduchu visí nemalá pokuta. Pokud byste se do stavby pustili bez jakýchkoli pravidel, dopustili byste se správního deliktu. A v takovém případě vám může být udělena pokuta ve výši až 500 000 Kč.

iZdroj fotografie: S vědomím Aromantica Treehouse

Jak je to tedy s těmi předpisy? Bazén o velikosti do 40 m2 zastavěné plochy spadá dle § 103 1.d.5 mezi stavby, u kterých nepotřebujete stavební povolení. Je ale nutné ohlášení na stavebním úřadu. Vaší povinností je vyplnit formulář Oznámení o záměru v území k vydání územního souhlasu a ten následně podat na stavebním úřadě.

Bazén o velikosti nad 40 m2 zastavěné plochy spadá dle § 104 2.a. do kategorie staveb, které už vyžadují ohlášení stavebnímu úřadu. Tehdy jste povinni vyplnit Ohlášení stavby a po jeho podání musíte počkat na rozhodnutí, zda je stavba povolena.

Pokuta hrozí i jinde

Mít bazén na zahradě je jedna věc. Pohlídat si, zda jej musíte nahlásit a získat stavební povolení, nebo ne, je věc druhá. A do třetice je třeba zmínit, že užívání bazénu vás může stát i další pokutu. Například v případě, že bazén napustíte v době, kdy bude vydán zákaz k napouštění bazénu. Riskujete tak pokutu ve výši až 50 000 Kč.

Máte na zahradě zapuštěný bazén?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články