Majitelé psů, pozor. Stačí, aby vás nahlásil soused, a policie vám napaří vysokou pokutu

Nikdy nenechávejte svého psa zbytečně štěkat. Zaděláváte si tím na problémy, které mohou vést k mnoha pokutám a zničeným vztahům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koupě psa nepřináší do života jen radost z nalezení věrného společníka. S péčí o živé stvoření se pojí i řada povinností. Pomiňme, že musíte psa pravidelně venčit a dávat mu potravu. Důležité je zejména to, jak jste jej schopni vytrénovat. Jestliže selžete hned na začátku a necháte u psa propuknout separační úzkost, hrozí vám velmi špatné sousedské vztahy a nějaká ta pokuta k tomu.

Neustálý štěkot obtěžuje

Řada psů se po příchodu do nového domova coby štěně fixuje na svého pána. Vytvoří si z něj „středobod svého vesmíru“ a velmi špatně snáší, když se má vzdálit. Pokud tento stav neřešíte, velmi brzy se rozvine do tzv. separační úzkosti. Pes během vaší nepřítomnosti zpravidla neustále štěká a vyje, kouše a demoluje vybavení bytu, popřípadě ničí oblečení. Hluk, který se line z vaší domácnosti, pak obtěžuje sousedy.

Přes den se dá vytí a štěkot se sebezapřením vydržet, ovšem v noci jako by 10x zesílil. O něco tolerantnější bývají lidé na vesnici, kde jsou psi zpravidla na zahradě a ke štěkotu jsou čas od času vyprovokováni procházejícími psy, prolétajícími ptáky, projíždějícími auty apod. I zde ale platí, že v noci chtějí lidé klid a ticho. Štěkající pes jim jen drásá nervy, a tak se může stát, že u vás jednou zazvoní policie.

Pokuta za nepřiměřený hluk

Problematice imisí hluku, kam patří i neustálý štěkot, se věnuje Občanský zákoník. Ten udává, že vlastník nemovitosti se musí vyvarovat toho, aby hlukem obtěžoval ostatní sousedy. Hluk ale v takovém případě musí být vyšší, než jsou místní poměry. Jestliže tomu tak je, vystavujete se riziku udělení pokuty. Nebojte, nebývá to první způsob řešení vzniklé situace. Sousedi za vámi pravděpodobně nejprve zajdou osobně a pokusí se s vámi dohodnout.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud by komunikace selhala, tak na vás sousedi mohou podat stížnost na místním obecním/městském úřadu. Jak uvádí např. web iDnes, štěká-li váš pes především v době nočního klidu mezi 22:00 a 6:00, může váš soused zavolat policii. Ta vám může udělit pokutu ve výši až 10 tisíc korun (při opakovaném udělení může pokuta vystoupat až na 15 tisíc korun), popřípadě celou záležitost předat příslušnému obecnímu úřadu k zahájení správního řízení.

Máte ve svém okolí uštěkaného psa, který vám vadí? Jak situaci řešíte?

Zdroj:
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články