Jogurty v obchodech jsou podvod: Až se dozvíte pravdu, už si je nekoupíte
adbz.cz » Hobby » Jogurty v obchodech jsou jeden velký podvod: Na povrch vyplavala pravda, která se Čechům nebude líbit

Jogurty v obchodech jsou jeden velký podvod: Na povrch vyplavala pravda, která se Čechům nebude líbit

Pokud si kupujete jogurty, měli byste vědět skutečnou pravdu o tom, co obsahují. Mnozí výrobci lákají konzumenty na nepravdivé informace.

jogurt lzicka stul
Zdroj fotografie: iStock

Jogurty patří mezi nejoblíbenější produkty po celém světě a Česko není výjimkou. Pokud si je pravidelně kupujete i vy s domněním, že podporují váš trávicí trakt a prospívají vašemu celkovému zdraví, slova Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) vás nejspíše velmi překvapí. Díky novým studiím totiž vyšlo najevo, že tyto zdánlivě užitečné výrobky sice mohou přispívat střevní mikroflóře, ale ne tolik, jak mnozí výrobci uvádí. 

Prospěšná bakterie jako každá jiná 

Skutečnost se týká především mléčných výrobků s obsahem bakterie Bifidobacterium animalis subs. lactis, která se dříve používala k léčbě průjmů a dalších zažívacích potíží. Ta je dnes totiž hojně využívána právě jako součást jogurtů, přičemž mnozí výrobci uvádí, že má podporovat chod trávicího traktu a především aktivitu střevní mikroflóry. Takové účinky přitom mají být důsledkem toho, že se tato prospěšná bakterie na rozdíl od ostatních nerozkládá v žaludku, ale prochází do střev. Výrobci ji pak také označují jako probiotikum. 

Pravdou však je, že takové účinky mohou mít i jiné prospěšné bakterie, které se nachází v obyčejných jogurtech za normální ceny – ve většině případů se navíc rozkládají již v žaludku a nijak nezatěžují střeva. Kromě toho jsou poté účinky výrobků s obsahem zmíněného mikroorganismu dle serveru dTest dočasné, což je také důvod, proč výrobci nabádají konzumenty, aby si kupovali výrobky s jeho obsahem pravidelně. 

Bílý jogurt na stole
Zdroj fotografie: Depositphotos
Jogurty s obsahem probiotik jsou jeden velký podvod.

Jak tedy uvádí odborníci z EFSA, abyste získali maximální přínos z jogurtů, nemusíte nutně platit za drahé alternativy s přidanými antibiotiky. Dále pak varují výrobce, že pokud chtějí nabádat konzumenty k tomu, aby si jejich produkty kupovali, měli by jejich zdravotní přínosy podložit studiemi. To se bohužel téměř v žádném případě neděje, nicméně nikdo si to neuvědomuje. Rozhodně tedy zbytečně neutrácejte.