Připálenou pánev nevyhazujte. Díky levným surovinám bude jako nová
adbz.cz » Hobby » Připálenou pánev zachrání alobal, citron i jedlá soda s octem. Nejspolehlivější je ale použití tablety do myčky

Připálenou pánev zachrání alobal, citron i jedlá soda s octem. Nejspolehlivější je ale použití tablety do myčky

Připáleniny na pánvi jsou problém. Určitě už jste se s tímto nešvarem také setkali. Pomoc je naštěstí snadná a obejdete se i bez chemie.

pripaleny hrnec drez
Zdroj fotografie: iStock

Připálená pánev není konec světa. Jen s ní musíte podniknout patřičné kroky. Postačí, když budete mít po ruce domácí prostředky. Nemusíte běhat nikam do obchodu a pořizovat předražená chemická čistidla. Možná se vám to bude zdát jako sen, ale i s běžně dostupnými ingrediencemi, které máte jistě doma, docílíte čistoty. Sami jsme několik metod vyzkoušeli.

Citron je užitečný pomocník

Použití citronu je důmyslné, ale ne zcela efektivní. Vyčistíte s ním zaschlou mastnou pánev, ale hodně se u toho nadřete. Výsledek navíc nebude úplně dokonalý. Vyzkoušejte to na vlastním nádobí. Do připečené pánve vložte 2–3 nakrájené citrony a společně s dostatečným množstvím vody je na plotně zahřejte. Vařte cca 5–8 minut, poté vše nechte zchladit a začněte s drhnutím.

S octem dokážete hotové zázraky

Metoda čištění octem je o něco lepší, protože tato tekutina si poradí i se staršími zapečeninami. I v tomto případě nalijte do pánve stejný díl octa a vody, k tomu přidejte ještě 2 lžíce sody nebo prášku do pečiva a zahřejte. Poté 15 minut počkejte a začněte drhnout. Spáleniny půjdou hezky dolů, lépe než v případě triku s citrony. Ale ani v tomto ohledu se nedočkáte úplné spokojenosti.

jedlá soda, citron, ocet
Zdroj fotografie: Depositphotos

Alobal pomůže s drhnutím

O něco účinnější je použití jedlé sody a alobalu. Tyto dvě věci má každá hospodyňka doma, proto nebudete mít problém je obstarat. Jako první omyjte připálenou pánev v horké vodě a posypte místo dvěma lžícemi jedlé sody. Přidejte trochu horké vody. Vznikne homogenní hmota, kterou budete roztírat za pomoci alobalu po celé ploše. Drhnutí vás bude bavit, špína totiž půjde rychle dolů. Avšak je možné, že ani v tomto případě se nedočkáte dokonalého výsledku.

Tablety do myčky jsou nejlepší

Pokud se chcete vyhnout zdlouhavému drhnutí připálené mastné pánve, použijte tablety do myčky. Tento trik vás skutečně potěší, protože doopravdy funguje. Určitě ho vyzkoušejte, jelikož už za 5 minut se spálenin zbavíte. V horké vodě rozpusťte tabletu do myčky a následně do tohoto roztoku ponořte připálenou pánev. Nechte ji zde chvíli odpočívat. Uvidíte, že i silných připálenin se v tomto případě zbavíte jako mávnutím kouzelného proutku.