Čištění koženého nábytku: Stopy od propisky se dají efektivně odstranit lepicí páskou

Pokud váš kožený nábytek hyzdí stopy od psacích potřeb nebo jiné nečistoty, měli byste vyzkoušet tyto jednoduché triky na jejich účinné odstranění bez poškození povrchu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kožený nábytek vypadá krásně, ale jeho údržba může být v některých případech hotovou noční můrou. Nejhorší je to v případě skvrn vzniklých od psacích potřeb. Naštěstí podle webu BobVila existuje jednoduchý způsob, jak si s tímto problémem zvládnete poradit i sami bez speciálních čisticích přípravků nebo pomoci odborníků. Kéž bych tento trik znala před pár lety, kdy jsem si na vyčištění kožené sedačky pozvala firmu a zaplatila nemalou částku.

Jak postupovat při čištění kůže

Než se pustíte do práce, měli byste zvážit, jaký materiál vlastně budete čistit, zda se jedná o přírodní, nebo umělou kůži. Ta umělá má na sobě totiž tenkou vrstvu fólie, jejíž výměnu byste sami nezvládli. Rozdílný je postup mytí hrubé a jemné kůže. Čerstvou skvrnu lze v případě hladké kůže snadno odstranit vlhkým hadříkem, jak jsme na Adbz již radili. U odolnějších skvrn se vyplatí na ně nanést trochu lihu.

Vyčistěte kůži páskou

K odstranění skvrn od psacích potřeb vám překvapivě postačí pomůcka z vaší domácnosti. Jediné, co k tomuto účelu budete potřebovat, je obyčejná lepicí páska. Nejlépe tato metoda funguje na hladké kůži, ale lze ji využít i na ekokůži. Jednoduše pásku nalepte na poškozené místo a strhněte. Zkontrolujte, zda inkoust ulpěl na lepivé straně, a postup několikrát opakujte. Čerstvou skvrnu vyčistíte i vatovým tamponem namočeným v odličovači, jak jsme doporučovali v dřívějším článku.

čištění koženého nábytku iZdroj fotografie: Freepik
Jak vyčistit kožený nábytek bez poškození

Další způsoby, jak vyčistit kůži

Nejen se skvrnami od pera a propisek si poradí i guma na nubuk. K dostání je většinou v každém obchodě s obuví. Postupovat však musíte velmi opatrně, abyste kožený povrch sedačky nepoškodili. Výhodou této gumy však je, že k čištění nepotřebujete žádné další prostředky ani chemické přípravky. Rozhodně se vyplatí mít jednu gumu doma vždy po ruce. Jen pamatujte, že všechny nové metody je dobré zkoušet nejdříve na málo viditelném místě, abyste si náhodou nábytek nechtěně nepoškodili.

Olivový olej pro oživení koženky, nábytku i na zadřený zip: Nespočet jeho využití v domácnosti

S různými nečistotami si podle webu TheSpruce poradí i kombinace mléka a jedlé sody. Jejich použití jsme díky silným čisticím účinkům doporučovali již dříve. Výslednou směs následně stačí vmasírovat na poškozené místo a pomocí obyčejné houbičky dočistit. Tuto metodu si nemůže vynachválit i naše čtenářka Karolína R. z Frýdlantu: „Fleky na kůži myji výhradně jedlou sodou a mlékem. Poradí si téměř s každou skvrnou.“

Čím čistíte kožený nábytek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články