Neuvěříte, co olivový olej udělá s vodní baterií, nábytkem nebo bundou
adbz.cz » Hobby » Olivový olej pro oživení koženky, nábytku i na zadřený zip: Nespočet jeho využití v domácnosti

Olivový olej pro oživení koženky, nábytku i na zadřený zip: Nespočet jeho využití v domácnosti

Je to výtečná surovina a základ pro mnoho chutných a zdravých pokrmů, ale jeho vlastnosti se v domácnostech dají využít i ne zcela tradičním způsobem. Výsledek vás ohromí.

olivovy olej vyuziti
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Olivový olej, který je typický pro středomořskou kuchyni, se už dávno zabydlel v českých domácnostech. Postupně vytlačuje levnější rostlinné oleje a je téměř nemyslitelné, že by se bez něj obešel svěží salát, nejrůznější zálivky a omáčky i některé tepelně upravované pokrmy. Jeden z nejlépe stravitelných olejů je bohatý na mastné kyseliny, omega-9 nebo vitamíny E a K, což jsou látky příznivě působící na lidský organismus.

Potřebovat budete jen pár kapek

Zdravotní a kulinářský přínos olivového oleje je sice všeobecně známý, ale existují i jiné alternativy jeho využití. Málo se ví, že je také například skvělým pomocníkem v domácnosti. Spoustu desetiletí se běžně používá na nejrůznější činnosti, které s jídlem nemají nic společného. Přestože není nejlevnější, nemusíte se obávat. Potřebovat budete jen pár kapek. Podívejte se, jak ho můžete skvěle využít.

olej olivy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Žvýkačka

Jakmile se žvýkačka přilepí na botu nebo podlahu, není to úplně příjemné. Stěží se odstraňuje. Když ale na kus hadříku nakapete trochu olivového oleje a otřete s ním problémové místo, žvýkačka bude vmžiku pryč.

Kohoutek

Vodovodní baterie nebo sprcha se bude nádherně lesknout, když ji vyčistíte olivovým olejem. Pokud není nerezová, ale pochromovaná, nebude se díky tomu povrch odlupovat.

Úklid koupelny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nábytek

Dřevěný nábytek snadno zrenovujete. Stačí, když smícháte v poměru 2:1 olivový olej a citronovou šťávu nebo ocet. Trošku roztoku nakapejte na hadřík a povrch otřete. Zamaskují se tím i drobné škrábance.

Zip

Jistě se vám nejednou stalo, že se zasekl zip u bundy, když jste spěchali do práce. Snažili jste se ho tahat sem a tam, ale bez úspěchu. Vezměte vatu, namočte ji v olivovém oleji a opatrně začněte zip vytahovat. Půjde to snadno.

Rostliny

Olivový olej je i výborným pomocníkem, který vám pomůže zlikvidovat mšice na napadených rostlinách. Nalijte trochu do lahvičky s rozprašovačem a přidejte prostředek na mytí nádobí. Pak roztokem mšice postříkejte.

Péče o květiny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Masáž

Díky svým vlastnostem se olivový olej skvěle hodí i na masáže, takže nemusíte utrácet za speciální oleje. Aby lépe voněl, můžete do něj kápnout trochu esenciálního oleje.

Odličovač

Z obličeje dostanete snadno make-up. Stačí, když jako odličovač použijete olivový olej, který nakapete na tampon. Pleť bude dobře hydratovaná a zdravá už na první pohled.

Kožené kabelky, bundy či obuv

Kožené věci mají tendenci vrzat, třepit se a být toporné. Kůže se zjemní a rozjasní, když ji přetřete hadříkem namočeným v olivovém oleji a necháte ho chvíli působit. Ve své kožené bundě opět zazáříte, a navíc se budete cítit pohodlně.

Žena masíruje vlasy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se vám zdá, že máte zašlou a opotřebovanou obuv, ale nemáte po ruce krém na boty, použijte olivový olej. Naneste tenkou vrstvu a pak boty otřete papírovou utěrkou. Výsledek vás ohromí.

Vlasy

Olivový olej vám pomůže i s regenerací a hydratací vlasů. Vmasírujte pár kapek do pokožky hlavy, vlasy pročesejte, nechte hodinu působit a pak je umyjte šamponem jako obvykle. Účinek ještě zvýšíte, když olej smícháte s vaječným žloutkem.

Peeling

Jemnou a hebkou kůži na obličeji získáte domácím peelingem. Smíchejte cukr s olivovým olejem a kapkou esenciálního oleje. Směs vmasírujte do pokožky.