Záclony se dají vyprat jednoduše i bez sundání z garnýže
adbz.cz » Hobby » Záclony se dají vyprat i bez sundání z garnýže: Stačí voda s octem a houba

Záclony se dají vyprat i bez sundání z garnýže: Stačí voda s octem a houba

Záclony jsou nedílnou součástí domácností, ale mnoho lidí si neví rady, jak je správně vyprat. Díky tomuto triku to zvládnete snadno, a navíc bez nutnosti jejich sundání.

Věšení záclon
Zdroj fotografie: iStock

Přestože záclony nemusí být na první pohled špinavé, často se na nich shromažďuje obrovské množství prachu a nečistot. Je proto důležité, abyste dbali na jejich správné čistění – to můžete provádět buď v ruce, nebo v pračce. V každém případě je však nezbytné, abyste k nim byli šetrní, neboť může snadno dojít k jejich pomačkání či jinému poškození. Mnohem lepším způsobem, jak je zbavit nečistot, je proto aplikace jednoduché směsi, díky které navíc získají krásnou vůni. Kromě toho je nebudete muset ani sundávat z garnýže. 

Jak snadno vyčistit záclony 

Záclony jsou součástí téměř každé domácnosti a mnozí lidé si stále lámou hlavu nad tím, jak je správně vyčistit. Často totiž stačí udělat sebemenší chybu při praní a může dojít k jejich značnému poškození – rozhodně byste se měli vyhýbat používání sušičky, protože ta může tenčí tkaniny velmi snadno pomačkat. Mnohem lépe proto uděláte, když se je pokusíte očistit obyčejnou houbičkou a správnou směsí. V takovém případě je totiž nebudete muset ani sundávat z garnýže, a navíc budou krásně voňavé. 

Jedná se navíc o rychlou a účinnou metodu, která nevyžaduje použití žádných drahých prostředků plných chemických sloučenin. K přípravě čisticího roztoku budete potřebovat dva litry vody, šálek octa a čajovou lžičku tekutého prostředku na mytí nádobí. Všechny přísady smíchejte, namočte do směsi čistou houbičku (tu dobře vyždímejte) a poté s ní třete po zácloně, dokud nebude krásně čistá. Již po pár minutách bude patrné, že je látka mnohem čistší a zmizí také případný nepříjemný zápach.  

Pokud chcete, aby záclony také voněly, můžete použít jednoduchou osvěžující směs, která látce dodá příjemné aroma – to se brzy rozvine do celé místnosti a překvapí každého hosta, který k vám zavítá. Stačí smíchat 150 gramů citronové soli s 1 litrem studené vody. Do směsi přidejte 10 až 20 kapek esenciálního oleje z citronu, levandule nebo pomeranče (ať už použijete jakýkoli roztok, vaše záclony budou po dlouhou dobu příjemně vonět a budou krásně čisté). 

bile zaclony
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak udržet záclony v dobrém stavu 

Udržet záclony dlouhodobě čisté může být trochu náročné, ale existují snadné tipy, které vám dokáží pomoci:

  • Pravidelně vysávejte záclony, abyste odstranili prach a nečistoty, které se na nich neustále usazují. To byste měli provádět alespoň jednou za měsíc. Mnoho vysavačů navíc dnes disponuje nástavcem přímo k čištění závěsů. 
  • Záclony lehce zaklepávejte nebo s nimi třeste venku, abyste odstranili volné prachové částice.
  • Pokud chcete záclony vyprat, vždy se ujistěte, že je to vhodné – některé látky to může poškodit, a proto je lepší čistit je ručně. Většinu informací si můžete přečíst na etiketě. 
  • Můžete také použít v okolí oken filtry, které zabrání vstupu prachu a nečistot do vašich místností a udrží tak vaše záclony čistší. 
  • Snažte se nekouřit v místnostech, protože dým může snadno záclony znečistit a způsobit, že budou nažloutlé. Kromě toho vám může nechtěně uletět žhavý kus a způsobit značné poškození látky.