Jednoduché triky, jak se nadobro vyhnout zamlžování oken a plísně
adbz.cz » Hobby » Jednoduché triky, jak se nadobro vyhnout zamlžování oken: Plíseň nebude mít příležitost vzniknout, stačí pár úprav

Jednoduché triky, jak se nadobro vyhnout zamlžování oken: Plíseň nebude mít příležitost vzniknout, stačí pár úprav

S příchodem zimy se lidem často začínají mlžit okna. Tento nepříjemný problém lze však vyřešit jednou pro vždy pomocí několika změn ve vašich návycích.

zamlžené okno
Zdroj fotografie: iStock

S příchodem podzimu a zimy se lidem začínají poměrně často zamlžovat okna. K tomuto nepříjemnému problému dochází nejčastěji tehdy, když se z domácnosti nemůže odpařovat teplá vodní pára – ta navíc může postupem času způsobit navlhnutí povrchů, vznik plísní, a tím také znehodnotit ovzduší, které uvnitř dýcháte. Naštěstí však existuje několik jednoduchých triků, které vám pomohou dalšímu zamlžování snadno zabránit. Vy se s těmi nejlepšími z nich můžete seznámit níže. 

Jednoduché triky pro vaši domácnost 

Okna se nejčastěji začnou rosit, když je uvnitř domácnosti mnohem vyšší teplota než venku. K tomu samozřejmě dochází v zimě a během chladných podzimních dnů, například když máte celý den vypnuté topení a večer ho začnete používat na nejvyšší výkon. Odborníci proto doporučují, abyste nechali topení po celý den na nízkém stupni, což vám zaručí teplo domova po celý den, přičemž jej nebudete muset večer zapínat na maximum. Ve skutečnosti je nejlepší udržovat teplotu v domě po celý den mezi 15 až 17 stupni, ne výše. 

Další odborníci na toto téma radí, abyste nesušili oblečení na radiátorech, ale raději investovali do sušičky. Jelikož je prádlo ještě mokré, může dojít vlivem odpařování k dalšímu zamlžování vašich oken. Pokud však budete používat přístroj, ušetříte tím nejen mnoho času, ale také ochráníte svou domácnost před zbytečným hromaděním vlhka a potenciální plísně

sprcha plisen obklady rozprasovac
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dále byste také měli vždy, když se koupete, nechávat nejprve téct studenou vodu a pak ji ohřát, abyste zabránili hromadění páry v koupelně, která může taktéž vést ke vzniku plísní v koupelně. Odborník pak doporučuje nechávat při vaření v kuchyni otevřené okno a připravovaný pokrm vždy přikrýt pokličkou. Jedná se o další užitečný trik, který minimalizuje tvorbu páry a pomůže vám ochránit domácnost před potenciálním vznikem plísně.