Jak vyčisti koženku: Jednoduché způsoby bez speciálních přípravků
adbz.cz » Hobby » Jak vyčistit koženkové předměty: Směs mléka a sody je zbaví špíny, škrábance schová barva

Jak vyčistit koženkové předměty: Směs mléka a sody je zbaví špíny, škrábance schová barva

V mnoha domácnostech najdeme kožené věci. Jedná se o designové kousky, které se ovšem špatně udržují v jako nové.

cistit kozenou sedacku plisen
Zdroj fotografie: iStock

Kožené sedací soupravy, kabelky, oblečení nebo boty jsou krásné, jenomže také náchylné na poškrábání, špatně se z nich odstraňují fleky a časem ztrácejí svůj lesk. Pokud si chcete kožených věcí ještě dlouho užívat, vyzkoušejte vychytávky chytrých žen.

Se žvýkačkami je velké trápení

Jestliže sdílíte domácnost s dětmi, musíte být stále ve střehu. Malí nezbedové na kožené sedačce konzumují jídla a je jim jedno, že na ni předtím přilepí žvýkačku. Přestaňte se vztekat a na poničené místo přiložte pár kostek ledu, které umístěte do suchého hadříku. Prostor zasažený žvýkačkou třete hadříkem s ledem až do té doby, než bude pryč.

Škrábance vzhled kůže hyzdí

Na kožených věcech se zákonitě objevují škrábance a praskliny. Samozřejmě, že je můžete zakrýt potahem nebo dekorativním polštářem, ale tím problém nevyřešíte. Mějte pod čepicí a zakupte si barvu na kožený nábytek. Jen dbejte na to, abyste zvolili ideální odstín.

kozene modni doplnky
Zdroj fotografie: Pixabay

Rozlučte se skvrnami od kuličkového pera

V obývacím pokoji si děti rády píší úkoly, protože potřebují pomoc rodičů. V případě, že plní píší úlohy kuličkovým perem, může dojít k nehodě. Jakmile na pohovku vyteče náplň z pera, buďte v klidu. Vše hravě očistíte vatovým tamponem namočeným ve vodičce na odstraňovaní make-upu.

O kůži musíte pečovat

Stejně jako lidská pokožka, také kožené věci podléhají vysušení a zaslouží si maximální péči. Jakmile se nebude kůže lesknout a bude vysušená, rozmažte na ni tenkou vrstvu glycerinu. Ten aplikujte na předem očištěnou plochu. Zašlý lesk navrátí kůži i masáž měkkým hadrem, který jste předem namočili do vyšlehaných vaječných bílků.

cisteni kozena sedacka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Špíny se zbavíte jako nic

I na kožených věcech se občas vyskytnou fleky různého původu. Nešilte a připravte si jedlou sodu a mléko. Z těchto ingrediencí připravte směs, kterou následně vmasírujte do zasažených míst. Následně povrch mixem sody a mléka vyčistěte a poté důkladně otřete.

A na závěr tip k nezaplacení

Dalo by se říci, že kožené boty vydrží celou věčnost. To je pravda, ale nesmíte je sušit vedle radiátoru, jinak kůži vysušíte. Výsledkem bude obuv bez lesku, a navíc kůže ztvrdne. Prahnete-li po lesklých botkách, pečlivě je namažte ricinovým olejem.