Jak odnaučit kočku škrábání v každém věku: Zásadní je pochopit, proč to dělá. Pak už to jde snadno

Kočky se někdy projevují dosti nežádoucím způsobem, který pak musí řešit jejich majitelé. A právě sebeškrábání je jedna z nejčastějších potíží.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ne každý je natolik trpělivý, aby věnoval takové situaci dostatečnou pozornost. Chování tohoto typu má však vždycky racionální příčinu. Jakmile ji pochopíte, lze ji většinou odstranit a kočka bude v pořádku. Důvodů je více a hned první vyvěrá přímo z naší interakce se zvířetem. Jako kotě ji totiž učíme lovit ruku a škádlíme ji prsty. Dokud je kotě malé a drápky taky, tento projev není nijak škodlivý.

Škrábání v důsledku hry

Často se ovšem zakoření i do pozdějšího věku, kdy už mají drápky pořádný efekt. U koťat proto používejte spíš hračky, které budou „kořistí“ místo vašich rukou. Dospělou kočku je mnohem těžší tento návyk odnaučit, ale jde to. Začněte používat hračky, a jakmile se kočka vrhne na vaši ruku, prostě odejděte. Časem zvíře pochopí, že takto s ním majitel komunikovat nebude. Pozornost věnovanou hračce naopak odměňte, ideálně pamlskem.

Snaha upoutat pozornost

Zvláště koťata chtějí neustále vaši pozornost. Mohou sice sedět sama, potřebují ale ventilovat loveckou energii. Ignorujete-li kotě, může přistoupit právě k tomuto extrému, kdy se zkrátka začne škrábat. Lidé reagují nejrychleji, když jsou podráždění, což není pro kočičí mládě vůbec dobré. Věnujte kotěti 3krát za den 15 – 20 minut, ideálně nikoli rukama, ale pomocí hraček. Buďte připraveni hrát i zcela spontánně bez předchozí přípravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kotě bez řádné socializace a průpravy

Poškrábání může přijít také z prostého důvodu, že se kotě ještě nenaučilo pracovat s vlastními drápky. Taková situace nastává při absenci výcviku od matky. Kotě proto nikdy neoddělujte před 3 měsíci věku. Právě v této době se učí vše, co bude v budoucnu potřebovat. Jde jak o lov, tak vztahy se sebou i okolím. Učí se také měřit vlastní sílu či kdy spár zatáhnout. Jakmile je mládě odděleno od rodiče dříve, bude mít značné mezery a je zaděláno na problémy.

Zdravotní potíže

Drápe-li se kočka, i když se jí sotva dotknete, je třeba opravdu zpozornět. Hlavně v případě, že ji máte už delší dobu a nikdy dříve se takto neprojevovala. Neprodleně navštivte veterináře, pravděpodobně ji něco bolí a snaží se toho zbavit. Může se jednat i o neurologický problém či chorobu, každopádně je třeba problém odborně diagnostikovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dřívější špatná zkušenost

Získali-li jste kočku jako dospělou, může mít trauma od předchozího majitele. Nikdy takové zvíře neodmítejte, pokud chování napravíte, budete mít velmi oddaného společníka. Mnozí majitelé se stále chovají tak, že zvíře rychle ztratí důvěru v jakéhokoli člověka. Opětovně ji získat je běh na dlouhou trať. Dejte zvířeti bezpečí, postupujte pomalu, respektujte její tempo. Podle zkušeností z mnoha útulků neexistuje věrnější mazlíček, než kočka z ulice.

Usměrnění stresové energie

Škrábání může nastat jako stresová reakce například při radikální změně domácích podmínek. Noví lidé, stěhování, častý hluk (rekonstrukce) nebo hádky. Případně když se v okolí objeví nová kočka, která narušuje území té vaší. Klíčem je kočku ubezpečit, že jí nehrozí nebezpečí. Stres také snižuje šanta kočičí, kterou jsou kočky doslova posedlé.

S jakými problémy jste se u kočky setkali?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Štěně v podvyživeném stavu se jen o vlásek podařilo zachránit díky stížnostem na sociálních sítích
Události247.cz
Události247.cz
Až stovky tisíc korun skončí v kapsách podvodníků: Falešných zpěváků, kapitánů a lékařů v Česku přibývá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit