Ignorovat příznaky se nevyplácí. Stres může být pro kočky likvidační, je nutné věnovat zvířeti péči

Když se v domácnosti nebo životě chlupatého domácího mazlíčka něco změní, nemusí to dobře nést. Začne se pak chovat jinak, než jste zvyklí, a přestane vyhledávat vaši společnost.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

I chlupatí domácí mazlíčci mohou být někdy vystresovaní. Některé kočky jsou náchylnější a prožívají nepohodu kvůli různým změnám rutiny. Může to vést k problematickému chování, a dokonce i zdravotním problémům. Dlouhodobý stres může způsobit i to, že kočka bude agresivní. Je proto důležité, abyste signály, že zvíře není v pohodě, nepřehlíželi. Nejdůležitějším faktorem je zjistit příčiny. Když zjistíte, co kočku stresuje, je to první krok k tomu, aby se uzdravila.

Klíčové je rozpoznat příznaky

Rozpoznat, zda je kočka ve stresu, není jednoduché, ale jde to. Nejsnáze to poznáte, pokud je vaše kočka obvykle společenská a hravá, avšak najednou se změní. Bude rozmrzelá, apatická a začne se vás stranit. U koček, které jsou spíš samostatné, to rozpoznáte o něco hůř. V každém případě ale signály nepodceňujte, protože tohle chování může způsobit stres, ale také nemoc nebo zranění. Příznaků, že je kočka ve stresu, je hned několik.

  1. Přestane jíst, neříká si o krmení, neloudí.
  2. Izoluje se, schovává a vyhýbá se vaší přítomnosti.
  3. Chodí velmi často na záchod.
  4. V pravidelných intervalech je nemocná.
  5. Tráví hodně času spánkem.
  6. Přestává být čistotná, chodí na toaletu mimo záchod.
  7. Má zácpu nebo průjem.
  8. Víc mňouká.
  9. Bezdůvodně se chová bázlivě.
  10. Je agresivnější.

Stres může spustit zdravotní potíže

Když si nejste jistí, zda je zvíře skutečně vystresované, nebo je spíše nemocné, vyhledejte raději veterináře. Ten snadno odhalí, jestli jde o nemoc, a poradí případně, jak kočku zbavit stresu. Zvíře může být v nepohodě z řady důvodů. Je k tomu geneticky náchylnější, změnila se nějaká rutina, na kterou bylo zvyklé, nebo v domácnosti přibyl pro něj rušivý element. Úzkost může kočka prožívat, když do rodiny přibude nový člen anebo další zvíře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vystresovaná kočka má oslabenou imunitu, takže je pak náchylnější k infekčním onemocněním, včetně problémů s močovými cestami. Chronická úzkost pak může stejně jako u lidí vést ke kožním a dýchacím problémům, jako jsou ekzémy, lupénka nebo astma. Pokud veterinář potvrdí, že je za neobvyklým chováním kočky stres, musíte odhalit příčinu. Pokud to není změna rituálu, pelíšku nebo nový člen domácnosti, pátrejte dál. Kočka může být rozladěná třeba z jiné stravy, než na kterou je zvyklá.

Když začne být agresivní, ignorujte ji

Vystresovanou kočku můžete uklidnit, když jí budete věnovat víc pozornosti. Věci, které jste identifikovali jako příčinu, se dají v některých případech napravit, například strava. Déle si s ní hrajte, případně jí pořiďte další zdroje zábavy, jako je kočičí strom. Když se ale neuklidní hned, vytrvejte. Může se stát, že se kočka naježí, začne škrábat, kousat a bude agresivní, protože neví, jak má na vaši pozornost reagovat, a možná ji chápe jako nepřátelskou. Pak si jí přestaňte všímat, nedívejte se na ni a třeba i odejděte z pokoje.

Co děláte, když je vaše kočka vystresovaná?

Zdroj: HoliDogTimes
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články