Černá plíseň se běžně vyskytuje v řadě domácností, přitom způsobuje závažná chronická onemocnění

I v suchém bytě se můžete setkat s černou plísní. Může vypadat jen jako nečistota, ve skutečnosti jde ale o nebezpečný problém s možnými závažnými zdravotními riziky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Černé povlaky na vlhkých stěnách a zákoutích. Je velmi nepříjemné setkat se s touto houbou ve vlastním bytě. Nejčastěji černá plíseň útočí na koupelnu, kuchyňské skříňky a jídlo. Při prvním setkání s touto záležitostí se může zdát, že jde jen o nečistoty, které lze odstranit pomocí běžného mokrého čištění. Ve skutečnosti tomu tak ale bohužel není a situace je vážnější.

Černý aspergillus

Tato houba miluje vlhkost a usazuje se v koupelně, na toaletě, v bazénu, na gumovém těsnění bubnu pračky. Najdete ji i tam, kde je podlaha v kontaktu s vlhkostí. Lidé si často neuvědomují, že tato zdánlivě zcela neškodná houba může nejen způsobit onemocnění, ale dokonce i smrt. Činností hub se do okolí rozšiřují jejich spory, kterými se rozmnožují. Spory hub jsou pak přítomny ve vzduchu dýchaném členy rodiny a domácími mazlíčky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdravotní potíže vyvolané plísněmi

Tento znečištěný vzduch pak může způsobovat různé zdravotní potíže, a to i velmi závažné jako jsou zánět mozkových blan, bronchitida, pneumonie, chronické podráždění nosu a myokarditida. Lékaři se domnívají, že nadměrné hromadění plísní může dokonce vyvolat vznik rakovinných buněk.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hlavní nebezpečí plísňových sporů spočívá v tom, že se vyvíjejí velmi rychle. Jsou toxické a postupně otravují tělo. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že pokud je člověk zdravý a má silnou imunitu, může dýchat i spory plísní bez velkého rizika. Ale pokud je již tělo oslabené, houba ho může i zabít. Mnoho alergických reakcí různého typu mají také na svědomí černé plísně.

Plesnivé potraviny nikdy nekonzumujte

Plísně se mohou objevit také na potravinách, zejména na chlebu a masu. Asi není nutné připomínat, že jíst takové pokrmy je přísně zakázáno. Pokud v obchodě uvidíte zeleninu či ovoce již napadené plísněmi, rozhodně si je nekupujte. Nestačí špatnou část jen odkrojit. Houby již napadly i okolní tkáně, které na pohled ještě vypadají „zdravé“. Takové potraviny za žádnou finanční slevu skutečně nestojí.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články