Dlouhou dobu žil ve stanu bez elektřiny a vody, aby si našetřil na vlastní dům. Celá stavba ho vyšla na 765 000 Kč

Bydlení na samotě v přírodě nemusí být jen výstřelkem pro bohaté. Obyčejný muž vytvořil luxusní bydlení z prostého kontejneru.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Poslední desetiletí zažívá nebývalý boom přírodní stavitelství a ekologická výstavba. Bydlení na samotě u lesa či na osamělých prostranstvích v podhůří si volí nejen zarytí eko fandové, ale i lidé z velkoměsta, často vysoce postavení pracovníci. Muž jménem Richie je něco mezi tím. Znaven ruchem velkoměsta, rozhodl se odstěhovat na venkov. Koupil příjemný pozemek nedaleko řeky, ale už mu nezbyly peníze na výstavbu svého vysněného domu. Neuvěříte, jakým způsobem si poradil.

Stan vyměnil za kontejner

Než si Australan Richie našetřil dost peněz na pořízení vlastního důstojného bydlení, dlouhou dobu přespával na svém novém malebném pozemku ve stanu. Byla to kruhová jurta, jako vystřižená z legend o mongolských nájezdnících. Měl tam dostatek pohodlí, ale musel se obejít bez elektřiny i vody. Díky nízkým životním nákladům se mu podařilo ušetřit dost peněz na to, aby si pořídil svůj vysněný dům. Není ale takový, jaký byste si ho představovali.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podobný lodní kontejner Richie přestavěl k nepoznání

Když zaměřil vhodné místo, spolu s několika kamarády dopravil na svůj pozemek velký lodní kontejner, který pořídil za 3 tisíce Eur (asi 77 tisíc korun). Postavil ho na čtyři zděné sokly, aby vykompenzoval nerovnosti terénu, a svépomocí se pustil do neuvěřitelné přestavby.

Luxusní bydlení v souladu s moderními trendy

Jako první vyřízl ve zvlněném plechovém obvodu okna a dveře, která zasadil tak, aby přečnívaly ven a neubíraly prostor uvnitř budoucího domu. Před jednou ze širších stran kontejneru zbudoval z bytelných dřevěných trámů prostornou zastřešenou terasu. Samozřejmostí pak bylo zateplení stropu i stěn, jinak by bylo velmi těžké plechový kontejner vytopit. Uvnitř pak nainstaloval jednu jedinou příčku, která oddělovala koupelnu na jednom konci kontejneru.

Prostřední část byla zařízena jako obývací pokoj s kuchyňským koutem a druhý konec přepravníku zařídil jako ložnici s prostorným dvoulůžkem, kterou od zbytku bytu oddělil velkými skříněmi. Obývací část je od venkovního prostoru oddělena velkými posuvnými prosklenými dveřmi, díky čemuž je uvnitř maximální možné množství denního světla, a navíc tak prostor působí mnohem větším dojmem.

Jídelní stůl se židlemi je kvůli stísněnému prostoru umístěn na terase. Díky teplému australskému klimatu to ale vůbec nevadí a z nouzového řešení se stala ctnost. Celý kontejnerový dům působí velmi útulně a svěže. Nechybí mu ani vlastní ohniště s malebným výhledem na řeku. Richie dokonce prozradil i pořizovací náklady: od začátku do konce ho celá výstavba stála kolem 45 tisíc australských dolarů, tedy v přepočtu něco okolo 765 tisíc korun.

Bez čeho byste si své bydlení nedovedli představit?

Zdroj: Great Home Ideas

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Jitka Hemelíková

Zobrazit další články