Několik jednoduchých způsobů, jak udržovat vaše schody čisté a upravené
adbz.cz » Hobby » Osvědčený trik pro dokonale čisté a upravené venkovní schodiště s trvalým účinkem, jež bude závidět široko daleko kdejaký soused

Osvědčený trik pro dokonale čisté a upravené venkovní schodiště s trvalým účinkem, jež bude závidět široko daleko kdejaký soused

Venkovní schodiště vedoucí k domu je jednou z prvních věcí, které si lidé při vaší návštěvě všimnou. Mějte tedy schody vždy ukázkově čisté a upravené díky těmto jednoduchým radám a tipům.

cisteni schodu
Zdroj fotografie: Unsplash

Malé schody vedoucí k domu jsou jednou z těch věcí, které si lidé při návštěvě nebo jen při cestě okolo všimnou jako první. Je to tak trošku něco jako prezentace vaší pořádkumilovnosti. Vnější schody však na rozdíl od vnitřní části domu mohou trápit různé problémy jako například ptačí trus, nejrůznější fleky nejasného původu, bláto a jiné. Jak je tedy správně čistit a starat se o ně tak, aby byly vždy krásně upravené?

Různé materiály, různá starostlivost

Venkovní schody mohou být vyrobeny z nejrůznějších materiálů, nejčastěji se však jedná o odolné typy kamene, žuly nebo mramoru. Každý z těchto materiálů je jiný, a tak vyžaduje jinou starostlivost. U kamene jsou nároky na péči menší, nejčastěji tedy stačí umytí vodou se šetrným přípravkem a utření hadrem do sucha.

venkovni schody
Zdroj fotografie: Depositphotos

U žuly a především u mramoru je ale tato starostlivost značně náročnější. Je totiž potřeba neustále hlídat, aby se povrch nepoškrábal, a tím pádem nepoškodil. Pro čištění používejte pouze velmi šetrné přípravky, speciálně určené pro tyto druhy materiálů. Vyvarujte se také použití přípravků obsahujících kyselinu nebo jiný typ žíraviny, octa, mastných saponátů a bělidla.

Pravidelné čištění

Ať už máte doma schody kamenné, žulové, mramorové nebo z jiného materiálu, jednou z nejdůležitějších zásad pro jejich dobrý vzhled je pravidelné čištění. Špína, která se odstraní rychle, se totiž do materiálu nestihne dostat do hloubky, a vy si tak ušetříte pozdější práci, která by byla značně komplikovanější. Navíc pravidelně čištěné a čisté schody hned působí lepším dojmem.

schody pred domem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Použijte impregnaci

Pro schody z přírodních materiálů je kromě čištění důležitá i jejich další starostlivost. Tou je například pravidelná impregnace ochrannou látkou, která brání proniknutí škodlivých látek do hloubky a také tvoří lehkou vrstvu na samotném materiálu, která ho chrání před vnějším poškozením. Jedná se například o poškrábání pískem, kamínky apod.

Pozor na plevel

Jelikož jsou venkovní schody umístěny v přírodních podmínkách, často se tedy stává, že kolem nich nebo v jejich spojích začnou vyrůstat nejrůznější druhy venkovního plevele. Takové schody nejenže nepůsobí dobře, ale může také dojít k jejich poškození. Řada volně rostoucích bylin a rostlin totiž vylučuje nejrůznější látky, které by mohly poškodit impregnaci a zanechat na schodech fleky, které se mohou těžce odstraňovat. Pravidelně tedy kolem schodů vytrhávejte plevel, nebo si pořiďte přírodní hubič.

plevel na schodech
Zdroj fotografie: Unsplash

Čištění hůře odstranitelných skvrn

Pokud se na vašich schodech objevily mastné skvrny, rezavé fleky nebo například fleky od ovocné šťávy, nezoufejte, i tyto na první pohled neodstranitelné fleky je možné zlikvidovat. Na mastné fleky například od oleje velmi dobře zabírá čištění benzinem, nebo alkoholem. Stačí tedy jednoduše namočit hadřík a čistit, dokud skvrna nezmizí. Poté dle potřeby schod vyleštěte a máte hotovo.

rezave fleky na schodech
Zdroj fotografie: Unsplash

Se rzí si zase dokonale poradí zubní pasta smíchaná s několika kapkami peroxidu vodíku. Tuto směs stačí nanést na požadované místo, nechat zhruba 10-15 minut působit a poté umýt. Agresivní skvrny z ovocné šťávy zase odstraní soda bikarbona nebo její kombinace s alkoholem. Poté opět stačí pouze vyleštit a máte po skvrnách i po problému.

Zdroj: eClean Magazine