Každý Čech, který má na zahradě 2 nebezpečné druhy rostlin, riskuje astronomickou pokutu 2 000 000 Kč

Tyto rostliny byste na své zahradě měli okamžitě po objevení zlikvidovat. Pokud tak neučiníte, riskujete tím opravdu tučnou pokutu.

i Zdroj fotografie: Zeynel Cebeci/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Každý zahradník se musí v průběhu roku potýkat s výskytem plevelných rostlin. Odstranění některých druhů je hračka, jiné však dokážou pěkně potrápit. V každém případě byste měli jednat dříve, než vám zamoří celou zahradu nebo se rozšíří i do nejbližšího okolí. Obzvlášť velkou hrozbu podle webu iDnes představují invazivní druhy. Některé z nich jsou dokonce nebezpečné pro zdraví lidí i zvířat.

Proč je výskyt některých rostlin pokutován

Invazivní druhy se velmi rychle a nekontrolovatelně rozmnožují, přičemž jejich likvidace může trvat i několik let. Jejich rozrůstání však vede k vytlačování květin a dalších rostlin z luk i kultivovaných zahrad, čímž dochází ke snížení biodiverzity krajiny. V případě zjištění, že vám některý z těchto druhů nekontrolovatelně obrůstá zahradu, tak můžete čelit pokutě v rozmezí několika stovek tisíc nebo až milionů.

Pozor na bolševník

Tato nenápadná rostlina s bílými květy je pro své okolí velmi nebezpečná. Každá rostlina totiž dokáže uvolnit až 2 000 semen, které v půdě na vhodné podmínky k růstu vyčkají klidně i 7 let. Navíc je silně jedovatý a ublížit může při styku s kůži lidem i zvířatům, na což jsme upozorňovali už dříve na adbz. To také potvrzuje naše čtenářka Libuše P. z Krnova: „Po likvidaci bolševníku se mi na kůži objevily malé puchýřky a musela jsem vyhledat lékaře. Nic vážného to naštěstí nebylo, ale bylo to velmi nepříjemné a bolestivé.“

květ bolševníku iZdroj fotografie: Freepik
Pokud u vás bude zjištěn výskyt těchto plevelných rostlin, můžete dostat pěkně vysokou pokutu.

Nezastavitelné množení křídlatek

Dalším invazivním druhem je křídlatka. V minulosti byly tyto rostliny využívané k tvorbě živých plotů a velké oblibě se těšily především pro svou nenáročnost. V dnešní době už je však znám jejich negativní dopad na životní prostředí, protože svou přítomností znemožňují růst a vývoj jiných druhů rostlin vyskytujících se v jejich blízkosti. Podobně nebezpečný je podle serveru Aktuálně také pajasan, jehož pyl je navíc vysoce alergenní.

Jak bojovat s plevelem

S plevelnými rostlinami si hravě poradíte i bez agresivních postřiků plných chemikálií. Potřebovat k tomu budete pár surovin z vaší domácnosti a trochu času, jak jsme psali už v dřívějším článku na adbz. Jejich aplikace je pak velmi podobná běžným přípravkům sloužícím k hubení, avšak použití je mnohem šetrnější a bezpečnější pro životní prostředí i vaše vlastní zdraví. 

Jak likvidujete plevele na své zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články