Procházky budou mít nově přísná pravidla. Za nošení těchto bot dostanete pokutu 63 000 Kč

Za nošení nevhodné obuvi můžete ve vybraných lokalitách dostat pokutu několik desítek tisíc korun. Než někam vyrazíte, raději si pořádně prostudujte návštěvní řád.

i Zdroj fotografie: Eshoenfeld / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Duben je měsíc, kdy většina z vás začíná plánovat letní dovolené. Rezervaci termínu v oblíbené destinaci není radno odkládat. Podle dostupných statistik se do zahraničí hodlá vydat více Čechů než v minulé roky. Jednou z nejoblíbenějších „dovolenkových“ zemí zůstává Itálie. Jestliže se tam chystáte také, kromě seznamu památek, jež chcete navštívit, věnujte pozornost i pravidlům, která je třeba dodržovat. I v zahraničí totiž můžete dostat tučnou pokutu a někdy pro ni stačí mít jen špatnou obuv.

Zakázané žabky, pantofle, lodičky i baleríny

Volba vhodné obuvi na pěší výlet není v Itálii jen o pohodlí. Již několik let je i záchranou desítek tisíc korun z vaší peněženky, jak informuje Blesk. Pokutu v rozmezí v přepočtu 1 300 Kč až 63 000 Kč můžete snadno dostat v italském národním parku Cinque Terre. Ten během sezóny trvající od dubna do října navštíví téměř milion návštěvníků. Cinque Terre se nachází ve skalnatém, náročném terénu a při jeho procházení je povinné mít na nohou pevné boty.

Oblíbený národní park nabízí celkem 48 trekkingových tras, z nichž jsou placené pouze 2 (nejpopulárnější). Díky své jedinečnosti se Cinque Terre dostal na seznam světového dědictví UNESCO. Oblast se rozkládá na pobřeží Ligurské riviéry, mezi přístavním městem La Spezia a letoviskem Levanto. Tvoří ji 5 vesnic rozmístěných na skalách mezi zátokami a jejich přilehlé okolí s četnými vinohrady.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Národní park Cinque Terre je oblíbeným cílem Italů, turistů i milovníků trekkingu.

Náročný terén nicméně není pro všechny. Každou sezónu musí správci zajišťovat transport zraněných turistů do nemocnice. Hlavní příčinou bývá špatně zvolená obuv. Kvůli skalnatému pobřeží je ve většině případů nutné přivolat vrtulník. Vysoké náklady na pomoc zraněným proto před několika lety vyburcovaly místní autority k zavedení pokut za nevhodné obutí. Přísně zakázané jsou žabky, pantofle, baleríny nebo lodičky.

Pozor si dejte i na nevhodné oblečení

Na pozoru se mějte i na dalších místech oblíbené Itálie. Chcete-li se podívat do kteréhokoli kostela, Pantheonu, Baziliky Sv. Petra, Katedrály Narození Panny Marie (známé jako milánský dóm) a dalších náboženských památek, musíte být vhodně oblečeni.

Zakryjte si proto ramena, kolena i břicho (stačí použít např. velký šátek). V destinacích, jako jsou Sorrento nebo Lipari, je přísně zakázáno promenádovat se po ulicích v plavkách a žabkách. Jinak vám hrozí pokuta v přepočtu asi 12 000 Kč, informuje Forbes.

Souhlasíte s italskými zákazy nošení nevhodné obuvi a oblečení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články