Kdo bude v roce 2024 chtít bydlet ve vlastním, zaplatí mastnou pokutu. Spousta Čechů se nedoplatí, týká se to i vás?

Mnoho Čechů se v letošním roce chystá stavět nové domy. Pokud se však dopustí těchto typických chyb, mohou jim za to být uloženy obrovské pokuty.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Pokud se chystáte začít stavět dům, měli byste si dát pozor na určitá pravidla, která tato činnost zahrnuje. Jak totiž stanovuje stavební zákon, při jejich porušení vám může místní stavební úřad udělit vysoké pokuty – k tomu dochází obvykle poté, co zahájí klasické řízení, začne hledat důkazy a vyjde najevo, že se skutečně dopouštíte nebezpečného přestupku. Jednat se přitom může klidně i o to, když stavíte dům svépomocí, ale nevedete deník. 

Přestupky při stavění nového domu 

Pokutu za stavební přestupky může stavební úřad uložit také příkazem, ovšem to pouze v případě, kdy jsou nedostatky natolik viditelné, že není třeba provádět důkazy. Rovněž můžete v případě oslovení podat odpor, díky kterému dojde ke zrušení příkazu a začne probíhat klasické řízení. Příslušný personál vám pak může udělit pokutu přímo při provádění kontroly (tehdy však obviněný musí se svou vinou souhlasit).

Mezi typické přestupky, za které vám může být udělena pokuta, patří zejména zahájení stavby bez povolení, provádění stavby v rozporu s povolením, pokud vás pracovník stavebního úřadu vyzve ke zjednání nápravy, nevedete při stavbě domu svépomocí stavební deník, objevíte při stavbě kulturně cenné předměty, chráněné části přírody nebo učiníte archeologický nález a nenahlásíte to. Dále je dle serveru Domek dobré dát si pozor na: 

  • Porušení povinnosti mít na zřeteli ochranu života a zdraví osob nebo zvířat.
  • Porušení povinnosti nahlásit před stavbou domu informace, jako například kdy bude stavba zahájena a která společnost bude stavbu provádět. 
iZdroj fotografie: Pixabay
  • Umístění štítku „Stavba povolena” před zahájením stavby na viditelném místě u vstupu na staveniště.
  • Umožnění provedení kontrolní prohlídky.
  • Nenahlášení stavebnímu úřadu, že stavba dospěla do fáze, kdy se má podle vydaného povolení konat kontrolní prohlídka.

Co si o těchto pravidlech myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články