Český kutil přišel na to, jak za elektřinu neplatit ani korunu. Chytře obešel systém. Jeho trik dokáže okopírovat každý

Již nějakou dobu má odpojené kabely a vyrábí si svou elektřinu doma sám. To vše ho stojí každý měsíc tři stovky za benzín do elektrocentrály.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Neustálé zdražování cen za elektřinu vede mnoho Čechů k hledání způsobů, jak ušetřit peníze, a přesto nepřijít zkrátka. S velmi dobrým nápadem přišel kutil Jaroslav z Čečkovic, který si elektřinu už nějakou dobu vyrábí svépomocí, a to díky obyčejné elektrocentrále. Veškeré kabely od dodavatele jednoduše nechal odpojit, zapečetit a nyní ho vyjde provoz domácnosti na tři stovky měsíčně. Že vše funguje, jak má, pak potvrzuje lampička, kterou nechává zapnutou.

Motorové generátory a baterie 

Jaroslav chtěl vyzkoušet žít odpojený již dříve, ale rozhoupat ho dokázalo teprve šílené zdražování za energie v předchozích letech. Nyní se tak zapálený kutil spoléhá pouze na svou dílnu, kde má dva menší motorové generátory elektřiny a baterii na 12 voltů, kterou nabíjí přes solární panel. „Z nebe je elektřina vlastně úplně zadarmo, když nebudu počítat pořizovací náklady. Nemám ani plynové potrubí, ani vodovod,“ sdělil pro web Deník

Postarší muž si také topí v krbu s výměníkem, který mu ohřívá vodu. Tu má mimo jiné z vlastní studny, což výrazně snižuje jeho další výdaje. Dům má poté dvoje rozvody elektřiny, a to běžné (230 voltů), které jsou napojeny na elektrocentrálu. Tu Jaroslav zapíná, pouze pokud si chce vyprat nebo musí pracovat v dílně s většími spotřebiči. Vše ostatní je pak napájeno z 12voltové baterie, která je vždy připravena k použití. 

Oheň v krbu iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezbyl prostor pro ledničku 

Jediné, čeho se musel kutil vzdát, byla lednice, která dle serveru Novinky patří mezi největší žrouty energie a vyžaduje mnohem větší příkon. „Ale ani to mi nevadí, některé potraviny uchovávám v nejchladnějším místě domu a taky pivo, a když je pivo správně vychlazené, tak je tak akorát. To víte, vycházím ze zkušeností našich předků. Ti také neměli elektřinu a fungovali,“ pokračoval Jaroslav v rozhovoru a začal popíjet svůj oblíbený nápoj. 

Co si o takovém stylu bydlení myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články