Vrtění ocasem nemusí vždycky znamenat nadšení. Porozumějte jeho druhům a pochopte, co se vám pes snaží říct

Při zkoumání signálů, které prostřednictvím ocasu pes vydává, buďte pozorní. Rozdíly mezi různými signály jsou minimální.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psi jsou nejlepšími přáteli člověka a způsobům, jakými páníčkovi mohou rozjasnit dny, se meze nekladou. Mohou komunikovat i prostřednictvím ocasu. Je totiž jedním z hlavních způsobů, jak pes sděluje informace. Když budete pozorovat, co s ocasem dělá, můžete se o svém psovi hodně dozvědět. Víme, co znamenají běžné signály, abyste lépe pochopili, co se vám pes snaží sdělit.

Poloha a pohyb ocasu jsou důležité

Poloha ocasu i jeho pohyb vám poskytuje informace o náladě vašeho čtyřnohého kamaráda. Ale je nutné vzít v úvahu, že každý pes je individualita a tak k němu také přistupujte. Snažte se zjistit, co právě váš pes určitým umístěním a pohybem ocasu říká. Psi obvykle drží ocas nahoru, dolů a vodorovně k zemi. Pohybují s ním několika způsoby. Vysvětlíme, co tato umístění a pohyby znamenají.

Nahoru

Pokud má váš pes ocas vztyčený přímo nahoru, znamená to, že je ve střehu. Může to být také známka velké sebedůvěry nebo dominance. Pokud uvidíte u cizího psa, obzvlášť bojového plemene, buďte opatrní. Pes se vztyčeným ocasem není vždy přátelský a může se vás snažit zastrašit.

Dolů

Jde o jeden ze signálů, který většina lidí dobře chápe. Spuštěný nebo stažený ocas naznačuje strach nebo podřízenost. Pes s ocasem staženým dolů je vystrašený a při prudkém pohybu se může dát na útěk. Když se ale bude cítit ohrožený, může se na vás vrhnout. Takže opatrnost je na místě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vodorovně

Když je ocas psa rovnoběžně se zemí, je to v podstatě klidová poloha. Znamená to, že je nálada psa neutrální. Může být také zvědavý, co se v okolí děje. Z vodorovné polohy ocasu mnoho informací nezískáte. Abyste lépe odhadli náladu psa, budete se muset spolehnout na pohyb.

Vrtění oběma směry

Pokud se ocas vašeho psa pohybuje ze strany na stranu, je to známka toho, že je šťastný a spokojený. Věnujte však pozornost rychlosti. Pokud máchá dlouhými a pomalými tahy, je to dobré znamení. Rychlý pohyb značí, že je pes vzrušený. Může mít radost, že jste přišli z práce, ale také varování obdobně jako když ocasem chřestí chřestýš.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomalé vrtění

Pokud je váš pes nervózní, bude ocasem vrtět pomalu a váhavě. Pravděpodobně se s tím setkáte v neznámém prostředí a situacích. Je to způsob, jakým si pes vytváří úsudek o nových věcech, které mu mohou být příjemné, ale i naopak. Submisivní psi budou pomalu vrtět ocasem a není neobvyklé, když se také budou převalovat na břicho.

Vrtění na jednu stranu

Jednoznačná odpověď na to, co vrtění ocasem na jednu stranu znamená, neexistuje. Existují však určité indicie, že vrtění na pravou stranu těla psa značí uvolněnost a důvěru, zatímco vrtění na levou stranu je známkou stresu. Nejde ale o vědecky podložený poznatek, takže sledujte chování psa a vytvořit si vlastní závěr.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Žádný pohyb

Pokud pes drží ocas zcela strnule a nehybně, znamená to, že je ve stavu nejvyšší pohotovosti. Pokud vidíte svého psa se ztuhlým, nehybným ocasem, pravděpodobně se nemáte čeho obávat. Buďte ale opatrní, pokud to bude dělat cizí pes. Snaží se rozhodnout, zda jste pro něj hrozbou a mohl by zaútočit. Dávejte si pozor i na další signály, jako je zvednutá srst, sklopené uši a zúžené oči.

U jednoho hravost, u druhého předzvěst útoku

Abyste skutečně pochopili, co si váš pes myslí, budete muset zkombinovat signály a znaky. Dejte si do kontextu chování psa a situaci, v níž se nachází. Znaky, které mohou u jednoho znamenat hravost, mohou být u jiného psa předzvěstí násilí. Například vrtící se ocas držený vodorovně signalizuje, že pes je šťastný. Naopak k psovi s nehybným nebo mrskajícím se ocasem, který trčí nahoru, je třeba přistupovat s respektem.

Ne všechna psí plemena ale pohybují svým ocasem stejným způsobem a rychlostí. Například Husky je známý tím, že vrtí ocasem mnohem pomaleji než ostatní psi. Každopádně je sledování psího ocasu, které vám poskytne informace o tom, jak se pes cítí, zábavný způsob, jak se sblížit se svým čtyřnohým kamarádem. Při intenzivním prohlubování vašeho vztahu nakonec budete nejlépe vědět, jak se cítí i bez pohledu na jeho ocas.

Jaké signály pozorujete u svého psa?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články