5 důvodů, proč pes na zahradě hrabe do země: Může jít o formu zábavy, ale také snahu utéct

Pes vyhrabává na zahradě díry hned z několika důvodů. Může se nudit, hledat partnerku nebo prostě jen hledá svou zahrabanou kořist. Odnaučte ho toto chování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vás nenechává v klidu vaše psem rozhrabaná zahrada, zkuste se zamyslet, proč to zvíře dělá. Často hrabe do země z nevinného důvodu a existuje možnost ho toto chování odnaučit, nebo alespoň zmírnit následky. Přeci jen hrabání v zemi je pro psa vrozené chování, poslouchá tak jen své instinkty, které zdědil po svých vlčích předcích.  

Hrabání je pro psa vrozená činnost 

Hrabání je pro mnoho psů jen prostým zdrojem radosti. Důležité je se psovi pravidelně věnovat a pokusit se ho od demolice zahrady odlákat jinou činností. Pes se může také snažit do hlíny schovat své oblíbené hračky nebo jídlo. Opět vinou instinktů se zkrátka bojí, že mu jídlo někdo ukradne, a proto ho raději pečlivě ukryje.  

Proč pes neustále štěká: K odnaučení je potřeba pochopit příčinu, nikdy to není jen tak

Váš zvířecí miláček může pod zemí také hledat svou kořist nebo si hloubit nové místo ke spánku. Důvodů k hrabání na zahradě může mít zvíře opravdu bezpočet a zcela toto chování psa odnaučit není jednoduché. Zvíře musí popřít své základní instinkty, což není jen tak. Pes se může na zahradě také jen nudit, být frustrovaný nebo hledat partnerku, a proto se snaží utéct za něčím lákavějším a mnohem zajímavějším. 

A jak se tedy pokusit hrabání vašeho zvířecího miláčka omezit nebo alespoň zčásti zmírnit? Trestat psa rozhodně není vhodné. Pokuste se mu věnovat opravdu co nejvíce času a nabízet mu mnohem zajímavější činnosti, než jsou hrátky s hlínou. Za změnu činnosti ho odměňte a dejte mu tak najevo, že jiná zábava je pro něj mnohem přínosnější.  

Vytvořte pro psa místo k hrabání 

Pokud se vám nedaří vašeho psa odnaučit tento nepříjemný návyk, zkuste ho jednoduše přijmout. Vytvořte mu speciální místo, kde bude mít schované své nejoblíbenější hračky a hrabáním nebude moct nic zničit. Funguje například umělé pískoviště či hromada hlíny. Uvidíte, že vám váš pes bude vděčný a u hrabání si užijete i společné chvilky legrace.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Při výběru psa myslete také na to, že některé rasy mají při výcviku svá specifika. Například teriéři nebo aljašští malamuti mají k hrabání mnohem větší sklony a mnohdy ho doslova vyžadují. Teriéři jsou k lovení kořisti pod zemí dokonce přímo vycvičení a malamuti se tímto způsobem zase chladí. Psy této rasy tedy hrabání na zahradě těžko odnaučíte.  

Základem je svého psa dostatečně zabavit a správně ho motivovat na vhodnější činnosti. Pokud hledáte způsob, jak se svým psem trávit čas a jak ho zabavit, můžete vyzkoušet některý ze psích sportů, které jsou v současné době opravdu populární. Zkusit můžete například agility, kde se pes vyřádí jak fyzicky, tak psychicky.  

Jak si hrajete se svým psem vy?

Zdroj: Akc
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články