Proč pes neustále štěká: K odnaučení je potřeba pochopit příčinu, nikdy to není jen tak

Existuje spousta důvodů, proč na sebe psi hlasitě upozorňují. Když je to budete chtít odnaučit, musíte se snažit nejdřív rozklíčovat příčiny jejich chování. Pak to bude hračka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Štěkání je běžnou součástí komunikace psů. Občas je ale tak vytrvalé, že to může vás i sousedy pořádně vytáčet. Někdy je totiž tento projev čtyřnohých mazlíčků žádoucí, protože může třeba odradit zloděje. Když ale psi štěkají bez ustání, mohou být v nekomfortní situaci, anebo děláte chyby ve výchově. Pravděpodobně je to chcete odnaučit. Existují metody, jak toho docílit, ale nejdřív musíte zjistit příčinu.

Odhalte příčinu a můžete ho vycvičit

Pochopit, proč pes nadměrně štěká, je složité. Mohou za tím být i mnohem závažnější problémy, třeba stres nebo bolest, takže se nevyhnete návštěvě veterináře. Když je ale vyloučíte, můžete se pokusit vycvičit ho, aby to nedělal. Nestane se to ze dne na den, ale když budete vašeho miláčka bedlivěji pozorovat, odhalíte příčiny jeho hlasitého projevování, a k nápravě pak bude už jen krůček.

Strach

Když se pes bojí, štěká. Mohou to být maličkosti, jako něco rušivého za oknem. Pak stačí zatáhnout závěsy a je po problému. Obavy ve čtyřnohém miláčkovi ale může vzbuzovat i osamění. Když celá rodina odejde a on zůstane sám, bude štěkat. Zejména, když už se setkal s nějakým traumatizujícím zážitkem, třeba když jste ho někde zapomněli nebo se ztratil. Snažte se, aby nezůstával sám a netrestejte ho, protože jeho psychický stav by se mohl zhoršit.

Pozornost

Štěkáním se psi mohou domáhat vaší pozornosti. Odborníci se dokonce domnívají, že domácí mazlíčci se svými majiteli poměrně rafinovaně manipulují. Když páníček slyší štěkot, snaží se zvíře uklidnit a nabídne mu pamlsek, hračku nebo procházku. Zvíře vidí, že bylo se štěkáním úspěšné, takže ho bude nadále uplatňovat jako nástroj k tomu, aby dosáhlo toho, co chce. Potrestáte ho, když si ho nebudete všímat a třeba odejdete do jiné místnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Reakce

Někdy váš čtyřnohý kamarád prostě jen reaguje na štěkot jiného psa. Má mnohem lépe vyvinutý sluch, takže vy projev druhého chlupáče nemusíte vůbec slyšet. Může být o několik zahrad nebo bytů dál. Když začne štěkat jeden, většinou se k němu ostatní psi přidají. V takovém případě odveďte pozornost vašeho mazlíčka nějakým pamlskem nebo hrou.

Nuda

V některých případech je možné, že mazlíček štěká, protože se prostě nudí. Většinou se to děje, když pes nemá dostatek pohybu. Když mu dopřejete každý den nějakou zábavu, nebude se nudit a štěkat.

Jaké triky používáte, aby pes často neštěkal?

Zdroj: Akc
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články