Vlašské ořechy stačí naskládat do kartonu od vajec. Po louskání tak bude úklid jednodušší

Vlašské ořechy jsou velmi zdravé a chutné, jejich louskání je ale pracné. Usnadnit si tuto činnost můžete s použitím kartonu od vajec a kladívka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravidelná konzumace vlašských ořechů velmi příznivě ovlivňuje zdraví. Zatímco sběr ořechů je činnost zábavná, jejich louskání už může být opravdovým oříškem. Slupka vlašských ořechů je nesmírně tvrdá a těžko se do ní dostává. S tímto problémem je ale konec. Do redakce přišel e-mail od pravidelného čtenáře, který k louskání ořechů používá karton od vajec. Na jeho radu jsem metodu vyzkoušela a musím uznat, že mi usnadní následný úklid a z louskání ořechů je rázem zábavná činnost.

Proč jsou ořechy zdravé

Jádra vlašských ořechů jsou velmi chutnou svačinou, která navíc prospívá i tělu a patří mezi jednu z nejzdravějších surovin vůbec. Ořechy obsahují omega-3 mastné kyseliny, bílkoviny, tuky, vitamíny B a E, kyselinu listovou a z minerálů pak například hořčík, zinek či fosfor. Dle Healthline jejich zařazením do jídelníčku podpoříte kardiovaskulární systém, snížíte hladinu cholesterolu či krevního tlaku, prospějete vývoji mozku. Jejich konzumace dále dle webu Lidovky podporuje zdravé a dobře pohyblivé spermie.

Jak se zbavit skořápky ořechů

Louskání ořechů se hodí na dlouhé podzimní a zimní večery. Abyste ale potom nemuseli trávit ještě spoustu času úklidem, podělím se s vámi o nápadité řešení, které nám zaslal pan Marek L., jehož praktika zahrnuje pouze prázdný karton od vajec a kladívko. „Budu velmi rád, když tento způsob louskání ořechů usnadní život i dalším čtenářům,“ uvedl ve svém e-mailu.

Karton od vajec plný vajíček iZdroj fotografie: Piqsels
Díky kartonu od vajíček už nebude po louskání ořechů nepořádek

Řešení je jednoduché. Vlašské ořechy dejte do kartonu od vajíček, zavřete víko a jemně klepejte kladivem. Po otevření uvidíte, že skořápky v několika místech popraskaly a jádro ořechu tak můžete snadno a bez námahy vytáhnout. Skořápky přitom zůstanou také v kartonu a nedělají nepořádek na pracovní desce či na zemi. Jádra si dejte bokem, a pokud se chystáte skořápky vyhodit do koše, zadržte. Udělejte si z nich velmi účinné přírodní hnojivo, které stimuluje růst pokojových rostlin a zároveň je ochrání před škůdci.

Další využití kartonu od vajíček

Kartonový obal na vejce lze ale využít i několika dalšími způsoby. Obzvláště přijde vhod, když se chystáte grilovat a zjistíte, že dřevěné uhlí navlhlo. V tom případě postačí vzít karton od vajíček a jednotlivé zvlhlé kusy uhlí vložit dovnitř. Ty můžete ještě postříkat podpalovačem. Díky tomuto způsobu rozděláte oheň kdykoli a kdekoli.

Jak ale uvádí web This Old House, kreativitě se meze nekladou a je tak možné karton použít na tvoření, pro skladování drobných šroubků a matic, ale také například jako provizorní krmítko pro ptáky či jako pomůcku pro skladování vánočního řetězu. Karton ale můžete použít i jako nádobu na vysazení semínek, stačí do spodní části udělat několik dírek, naplnit zeminou, vložit semínka a čekat, až vyklíčí.

Jak louskáte vlašské ořechy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články