Rozhodl se rozdělit malý byt o rozloze 40 m² na 4 místnosti. K tomu všemu mu stačila tato multifunkční skříň

Tomuto muži už nevyhovovalo žít v garsonce. Proto požádal architekty, aby mu pomohli ji rozdělit hned do čtyř místností. Ti k realizaci využili skříň.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Alan Tansey
                   

Kdo by si kdy pomyslel, že někoho napadne rozdělit byt o rozloze pouhých 40 metrů čtverečních do čtyř místností. Zní to sice jako velmi malý prostor, ale takto žijí tisíce lidí v amerických městech, a to zejména v New Yorku, kde cena nemovitosti připomíná spíše telefonní číslo. Tento Američan se ovšem rozhodl změnit malý prostor svého studia a zakomponovat do něj více místností. Stačila mu k tomu pouhá skříň. 

Drahý newyorský byt

Když se Eric Schneider stal majitelem malinkého bytu ve státě New York, rozhodl se požádat architekty Michaela Chena a Kari Andersonovou, aby studio mělo namísto jednoho velkého prostoru čtyři menší pokoje. Ano, sice to může znít trošku podivně, ale pokud člověk zaplatí za tak malý prostor 235 000 dolarů (téměř 5,3 milionu korun), má chuť udělat cokoliv pro pocit maximálního komfortu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Eric svůj nápad ohledně čtyřpokojového bytu oznámil architektům. Prvně si položili otázku, jak vměstnat do tak malého prostoru doslova „více místa“. Nejlepším řešením bylo vytvořit objekt, který je větší než všechen nábytek, ale menší než byt. Tento kousek však musel být natolik vyladěný, aby bylo možné jej měnit s činnostmi, které Eric každý den dělá. Ačkoliv se to zdálo zprvu nemožné, postupem času dali architekti dohromady plán – velká modrá skříň. 

Velká modrá skříň

Během svého projektování architekti navrhli, že do Ericova pokoje přemístí obrovskou modrou skříň, ze které bude možné vyndat a zase zpátky zasunout všechny stěny, postele, stoly, regály a další potřebné věci pro všechny čtyři pokoje. Bylo to jednoduše geniální, jelikož mělo vzniknout jedno velké origami. Na celé video, kde vás majitel domu provede celým projektem, se můžete podívat zde:  

Architekti nazvali svůj výtvor jako „Rozkládací byt“. Vytvořit něco tak unikátního Erica stálo téměř 70 000 dolarů (1,6 milionu korun). Nešlo však jen o skříň, ale také rekonstrukci koupelny, všech skříněk, nákup kuchyňských spotřebičů, nábytku a nádobí. Je neuvěřitelné, co vše dokáže lidská představivost vymyslet, a kdo ví, v čem budou lidé bydlet za pár desítek let. 

Jak by měl vypadat váš vysněný byt? 

Zdroj: Kirsten Dirsten, architekt Alan Tansey

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články