Karton najde uplatnění v zahradě, je skvělým materiálem na záhon
adbz.cz » Hobby » Záhon se dá založit z obyčejného kartonu. Usnadní práci s kopáním a v budoucnu také bojuje s plevelem

Záhon se dá založit z obyčejného kartonu. Usnadní práci s kopáním a v budoucnu také bojuje s plevelem

Karton je neocenitelným materiálem pro každou zahradu. Takřka bez práce z něj vytvoříte nový záhon a obohatíte půdu.

kopat zahrada lopata
Zdroj fotografie: iStock

Mohlo by se zdát, že není více neužitečná věc než použitý karton. To by však byl omyl. Zejména v zahradě jde o neocenitelný materiál, který vám dopomůže k živinami nabité půdě, a tím pádem bohatě plodící zelenině a bujným květům. Použít jej totiž můžete při zakládání záhonů a odpustit si tak práci s kopáním. Navíc je to zdarma a doprovázet vás bude dobrý pocit, že jste efektivně využili materiál, který by jinak skončil v odpadu.

Karton – materiál do každé zahrady

Naložíte-li s kartonem v zahradě správným způsobem, v podstatě tak napodobíte proces, ke kterému dochází v lese, kde se pravidelně díky padání listů a jehličí tvoří přirozeně jakýsi mulč. Rozkládající se karton obohacuje zemi o organickou hmotu a láká žížaly, které zde budou půdu provzdušňovat a vyživovat. Vrstva kartonu ponechaná na místě na určitou dobu udusí trávu a plevel a vytvoří hotový zahradní záhon bez nutnosti dalšího obdělávání.

Karton jako levný základ záhonu

Příprava takového záhonu není nikterak složitá. Největší výzvou možná bude sehnat dostatečné množství kartonu. Ne každý je totiž pro použití v zahradě vhodný. Nesmí jít o lesklý karton, jeho lesklá vrstva by se nerozložila. Ideální jsou velké kusy s co nejsilnější vrstvou – například z krabic na stěhování nebo obaly od pizzy. Když už takový materiál seženete, odstraňte z něj případné kovové spony nebo kousky lepicí pásky. Pak už stačí jen zvolit si místo pro záhon.

Posekat, nekopat! Jak na záhon z kartonu

Po vybrání místa pro záhon je potřeba posekat na něm trávu, tak aby byla co nejkratší. Zbytky trávy a případného plevele nechte ležet na zemi, vytvoří další složku organické hmoty. Na celou plochu budoucího záhonu pokládejte jednotlivé kusy kartonu tak, aby se částečně překrývaly a případnými mezerami tak neprorůstal plevel. Zalejte, aby si karton sedl. Nyní na kartony naneste silnou vrstvu zralého kompostu, dřevěných pilin, zetlelého listí a jiného organického materiálu. Nakonec znovu vydatně zalejte.

Zakládání nového záhonu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na kartonu vše poroste jako z vody

Během rozkladu bude karton obohacovat půdu. To, jak rychle se rozloží, záleží na tom, v jakém stavu je zemina. Čím více mikroorganismů a žížal se v půdě vyskytuje, tím rychlejší bude rozklad. Nejvhodnější dobou pro zakládání takového záhonu je časné jaro nebo podzim. Pokud přichází čas na sázení a karton se stále nerozpadl, nevadí. Jednoduše do něj vyřízněte otvory, abyste se dostali k půdě, a zasaďte rostliny nebo vysejte semínka. Uvidíte, že na takovém záhoně porostou jako z vody.