Nůž bude znovu ostrý jako břitva: Nabrousit se dá pomocí zubní pasty a talíře

Pokud zrovna nemáte po ruce brousek a s vaším nožem už je krájení spíše utrpení, vyzkoušejte některý z uvedených triků a získejte zase ostré náčiní.

nabroušený kuchyňský nůž i Zdroj fotografie: Gavin Bell / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tupý nůž dokáže pořádně znepříjemnit práci v kuchyni. Většinou je potřeba něco rychle nakrájet a s tupým nožem to opravdu nejde od ruky. Pokud máte po ruce brousek, problém je vyřešen, ale co když ho zrovna nemáte a nůž se silně opotřebovaným ostřím vám nedovolí v práci pokračovat? Naštěstí se v domácnosti najde vždy několik věcí, které vám brousek na nože dokáží lehce nahradit.

Zacházejte s nožem opatrně a dlouho vám vydrží

I ty nejdražší nože se časem otupí. V některých případech si však za znehodnocení nože můžeme sami nevhodným zacházením. Důvodů, proč se nože tupí, je hned několik. Vždy byste měli dávat přednost dřevěnému podkladu před skleněným nebo keramickým. Nože byste také neměli mýt v myčce, jelikož přílišný tlak, který je na ně vyvíjen, hojně přispívá k degradaci oceli.

Občas se stává, že potřebujete otevřít například konzervu a do oka vám padne právě nejblíže ležící nůž. Takové zacházení s nožem byste si měli opravdu dvakrát rozmyslet, protože může lehce vést k jeho nenávratnému poškození, například k rozpadu čepele. Pokud chcete, aby vám kuchyňský nůž co nejdéle vydržel, měli byste se k němu chovat s trochou ohleduplnosti a dbát na správné zacházení a údržbu.

Krájení zeleniny nožem iZdroj fotografie: Pixabay

Broušení nože se zubní pastou a talířem

Pokud potřebujete naostřit nůž, ale nemáte po ruce brousek, je možné využít některou z vychytávek, které jej snadno nahradí. Jednou z možností je použít k broušení nože obyčejný kuchyňský talíř a překvapivě také zubní pastu. Na nůž naneste nejprve silnou vrstvu zubní pasty a nechte ji alespoň minutu působit. Po uplynutí doby vezměte do ruky obyčejný talíř a otočte ho dnem vzhůru. Na spodní část talíře nasypte trochu soli a přilijte také trochu octa. Směsí pak namažte okraj dna talíře a tupým nožem přes něj v úhlu dvaceti stupňů přejíždějte.

Stojan na nože –⁠ nejzanedbanější část kuchyně, co se úklidu týče. Jak ho důkladně vyčistit a zlikvidovat semeniště bakterií?

Nůž by měl být po takovém zásahu ostrý jako břitva a po důkladném umytí také připraven na další práci. Další možností, jak nabrousit tupý nůž, je použití dna porcelánového hrnku. Šálek otočte dnem vzhůru a jeho drsný okraj použijte jako efektivní brousek. Důležité je nůž brousit z obou stran. Za několik minut by měl být znovu ostrý jako nový. Další, i když ne moc doporučovanou možností, je broušení nože o druhý nůž. Tato metoda je však velmi nebezpečná, a navíc pokud se neudělá správně, hrozí poničení obou čepelí.

Jak často brousíte své nože vy?

Zdroj: Deccoria
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články