Češi, kteří vlastní dům nebo byt náhle musí začít platit nájem. Vy také?
adbz.cz » Hobby » Češi, kteří vlastní dům nebo byt, náhle musí začít platit nájem. Týká se tato povinnost i vás?

Češi, kteří vlastní dům nebo byt, náhle musí začít platit nájem. Týká se tato povinnost i vás?

Velmi nepříjemné překvapení čekalo na majitele domů nebo bytů, kteří museli začít platit nájem. Proti těmto praktikám se přitom nedá příliš dobře bránit.

cesky penize 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vlastnictví nemovitostí s sebou přináší spoustu radostí i starostí v podobě mnoha povinností, na které nesmíte zapomínat. Zvlášť obezřetní byste měli být v případě, že jste jen spoluvlastníkem a majitelem určitého podílu. Jinak byste mohli dopadnout jako rodina z reportáže Černých ovcí na stránkách ČeskéTelevize, která z ničeho nic zjistila, že část domu vlastní někdo jiný. Doporučujeme si pravidelně ověřovat informace v katastru a právní záležitosti s dalšími členy rodiny řešit včas.

Cesta k vlastnímu bydlení

Mnoho lidí touží po vlastním domě nebo bytě, kde by si vše mohli zařídit přesně podle svých představ. Přestože ceny nemovitostí nejsou momentálně nijak nízké, lze k rekonstrukci starého domu získat i dotace nabízené státem, o nichž jsme psali na adbz. Ty můžete využít i v případě, že jste danou nemovitost zdědili po svém příbuzném. Pokud však vlastníte jen určitý podíl, měli byste být obzvlášť opatrní.

Na co si dát pozor

V případě, že podílová část dané nemovitosti připadá jinému vlastníkovi, bez smluvního sjednání určitých podmínek nebo závazků se svým podílem smí každý nakládat podle vlastního uvážení. Z informací na webu MagazínSpotřebitele vyplývá, že k prodeji svého podílu nepotřebují ani souhlas spoluvlastníků. Jednoduše se tak může stát, že se spolumajitel vašeho domu nebo bytu změní a vy to ani nepostřehnete.

peníze, domek
Zdroj fotografie: Freepik
Kvůli prodeji podílu museli začít platit nájem za to, že bydlí ve vlastním domě

Když podíl odkoupí firma

Existuje mnoho firem a společností, které se zabývají odkupem podílového vlastnictví. Jakmile některý ze spolumajitelů svůj podíl takové společnosti prodá, celá situace se pro zbývající spoluvlastníky může změnit. Běžnou praxí je, že firma začne po spolumajitelích, kteří dům nebo byt využívají, vymáhat pravidelné placení nájemného. I když rodině nabídnou podíl k odkupu, jedná se už o mnohonásobně vyšší částku, než za jakou jej sami koupili.

Pomůže předkupní právo

Je vhodné s ostatními spoluvlastníky uzavřít smlouvu o předkupním právu a tu nechat zapsat do evidence katastru nemovitostí. Předkupní právo zavazuje nabídnout svůj podíl k prodeji zbylým spoluvlastníkům předtím, než jej odkoupí někdo jiný, a za stejných podmínek, jaké byly s třetí stranou sjednané. Tato smlouva zachránila i chatu Sáry V. z Bohumína: „Zdědili jsme polovinu podílu na chatě po dědovi a hned při podepsání převzetí dědictví nechali druhou stranou podepsat předkupní právo. To nás zachránilo, když svůj podíl chtěli prodat, aniž by nám to řekli.“