Mladý pár nezvládl platit vysoký nájem. Vyřešil to geniálně, teď bydlí ve svém levně, rychle a bez dluhů. Jejich okolí zelená závistí

V dnešní době se stává bydlení pro mladé lidí téměř nedostupné. Mohou za to nejen vysoké ceny rodinných domů, ale i stavebního materiálu. Zkuste to vyřešit jinak.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Andrés Villota Pelusa
                   

Když myslíme jinak, tak od základu. Protože rostoucí ceny jsou opravdu vysoké a domy, které ještě před dvěma lety byly k dostání do dvou milionů, se v dnešní době na trhu realit mohou pohybovat až kolem čtyř milionů. To je jistě velký skok. To stejné platí i u zvyšování nájemného. I to se dotklo mnoha lidí, například i tohoto mladého manželského páru, který každý měsíc po výplatě poslal většinu peněz na nájemné a nezbylo mu skoro nic. Proto se manželé rozhodli pro radikální, rychlé a levné řešení, které by jim pomohlo. Třeba se inspirujete i vy. 

Pokud nájem pohltí výplatu, je potřeba okamžité řešení

Velmi často se stává, že majitelé pronajímaných bytů zvedají nájmy. Podnájemník s tímto faktem bohužel nic neudělá a pokud mu nic jiného nezbývá, jednoduše musí s cenou souhlasit. Tak se dělo i u mladých manželů s malým synem, kteří již několikáté zvýšení nájemného nemohli z výplat dále platit. Byli z toho nešťastní, ale hledat další pronájem nechtěli, protože ani jinde by si nepřilepšili a na vysněné bydlení by stejně nenašetřili. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Andrés Villota Pelusa

Rozhodli se tedy riskovat a pořídit si své vlastní bydlení, které by bylo levné a nezatížilo by jejich rozpočet příliš vysokou a mnohaletou hypotékou. Chtěli by mít možnost si do budoucna něco našetřit. Vidina vlastního bydlení po zaplacení hypotéky je hnala kupředu. Zdá se, že tyto podmínky jsou pro dnešní dobu nereálné, ale opak je pravdou.

Promyšleno bylo do měsíce, zrealizováno do tří měsíců

Při dalším upozornění majitele bytu, že se opět o nemalou částku zvýší nájemné, se mladý pár rozhodl s nájmy skoncovat a navštívil nejbližšího architekta. Na něj měli manželé dva základní požadavky: levný a skoro okamžitě postavený. Nejlépe, kdyby stěhování probíhalo již za tři měsíce. Jednalo se tedy o dva složité požadavky ovlivňující celkový vzhled, ale i materiály jejich nového bydlení. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Andrés Villota Pelusa

Navrhnout takový dům nebylo pro architekty nic jednoduchého, proto byl mladý pár do kanceláře několikrát přivolán na prodiskutování určitých bodů, detailů, ale i velmi důležitých věcí. Nejdříve pár přišel s nápadem, že dům chtějí postavit s lodních kontejnerů. Stačily by pouze dva, celek by byl perfektní a funkční. Jenže aby tomu tak bylo, museli by na domě provést více úprav, než čekali, aby výsledek odpovídal požadavkům. Rozhodli se tedy úplně jinak. 

Železné tyče jako levná a okamžitá konstrukce

Vše se zdálo být velmi složité, ale do jednoho měsíce přišlo dokonalé řešení. Zvolen byl otevřený design strukturovaného konstrukčního systému, který bude rychle postavený a pokryje relativně větší plochu. Jako základy byly použité takzvané piloty se silnými roxory různých délek, které byly zároveň využity i jako konstrukce domu. Celková obytná plocha domu činí pouhých 65m2, ale byl naplánován a postaven tak, aby se dal v budoucnu jednoduše rozšířit. 

iZdroj fotografie: Se souhlasem Andrés Villota Pelusa

Konstrukce je vyplněna borovicovými prkny, které celku dodají útulnou a osobitou atmosféru. A to jak v exteriéru, tak i interiéru. I nábytek byl zvolen z masivu. Dům je rozdělen na tři propojené části odpovídající třem obytným prostorům. V prvním prostoru je kuchyň spojená s obývacím pokojem i menším jídelním koutem. Druhá část obsahuje koupelnu a WC a třetí část je ložnice s dětským pokojíčkem. Skleněné části domu nabízí mladé rodině neustálý kontakt s krásným venkovním prostředím.

Zdroj: Arch Daily

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články