Vyléváte zbytky jídla do záchodu? Teď za to hrozí mastná pokuta
adbz.cz » Hobby » Vylili jste někdy zbytky jídla do záchodu? Připravte se na mastnou pokutu. Rozdávat se budou bez výjimky

Vylili jste někdy zbytky jídla do záchodu? Připravte se na mastnou pokutu. Rozdávat se budou bez výjimky

Vyhněte se mastné pokutě, která hrozí za vylévání použitých tuků a zbytků jídla do odpadu. Má to své opodstatnění.

Zbytky jídla
Zdroj fotografie: Pexels

Toaleta je místo, kde lidé vykonávají svou potřebu. Bohužel ji ale mnozí používají i k jiným účelům. Zbude-li vám již nelibě vypadající pokrm, který se neodvažujete konzumovat, rozhodně by záchod neměl být první volbou pro jeho likvidaci. A co sem rozhodně nepatří, je tuk. Pozor, za vylití tuku do odpadu hrozí vysoké pokuty.

Proč nevylévat olej do WC

Záchod není odpadkový koš a je nutné k tomu tak přistupovat. „Já jsem kdysi vyléval do odpadu skoro vše, dnes je v tomto směru taková osvěta, že už bych se to neodvážil udělat,“ říká pan Tomáš V. z Kadaně. Já to vnímám velmi podobně, a proto mám po ruce vždy připravenou PET lahev, do které použitý olej přelévám. Tento postup ostatně doporučuje také web TřídímOlej. Po naplnění pak stačí naplněnou a uzavřenou lahev vyhodit do speciálního kontejneru. Patří sem ale pouze rostlinné oleje, jako je máslo, olej či margarín.

Proč je nutné olej separovat? Rozhodnete-li se pro jeho vylití do odpadu, hrozí vám pokuta až ve výši 100 000 Kč. Má to své opodstatnění. Jak olej v potrubí chladne, vytváří tukové koule, které nejenže průchod odpadu ucpávají, ale také se tyto látky dostávají do vody a čističky mají velký problém je oddělit od čisté vody. Tento proces je nesmírně složitý a také nákladný. Rovněž by se vám z toalety po nějaké době začal linout opravdu nelibý zápach. Ten můžete částečně zastřít domácími šumivými tabletami, jak web adbz radil, ale asi by to nebylo dostačující.

Co dál do toalety nepatří

Kromě tuků a zbytků jídla varuje web ProŽeny také před dalšími komponenty, které v záchodě opravdu nemají co dělat. Jedná se například o dámské hygienické pomůcky, drobné plastové předměty, jako je dentální nit či náplasti. V neposlední řadě sem nepatří ani gumové objekty, kondomy, léky a chemikálie, které by mohly kontaminovat vodu.

Malý plastový předmět
Zdroj fotografie: Uživatel HS You / Creative Commons / CC BY-ND
Do záchodové mísy rovněž nepatří drobné plastové a gumové předměty.

Pokud je vaše toaleta opravdu velmi znečištěná, můžete vsadit na rady webu adbz a použít jedlou sodu s octem, případně účinný trik s colou.