Záchod bude příjemně vonět: Domácí šumivé tablety ze sody a mýdla

Nahraďte drahé chemické přípravky domácími šumivými tabletami za pár korun, které vaší toaletě dodají příjemnou vůni, a zároveň ji účinně zbaví všech bakterií a nečistot.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Udržet koupelnu a toaletu čistou a zbavenou všech plísní a nečistot je často pěkný oříšek, který dokáže potrápit i opravdu zkušené hospodyňky. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak toaletu vyčistit a udržet příjemně voňavou i bez použití nebezpečných chemikálií. Výroba domácích šumivých tablet vás přitom bude stát jen pár korun a trochu vašeho času.

Co způsobuje zápach toalety

Ani pravidelným čištěním a dostatečnou údržbou toalety se nepříjemného zápachu linoucího se z jejích útrob zcela nevyhnete. Přestože je záchodová mísa i její okolí na první pohled dokonale čisté, ve skutečnosti může dráždivý zápach způsobovat nahromaděná nečistota uvnitř odtokového potrubí. Toho se však snadno zbavíte použitím jedlé sody a mýdla.

Jak z toalety udělat příjemnější místo

Každý na toaletě tráví více nebo méně času, a proto je důležité, abyste se na takovém místě cítili dobře. K tomu vám pomůže zejména pravidelný úklid, kterým se zbavíte povrchové špíny a dalších nečistot. Hloubkovým čištěním odtoků pak jednak zefektivníte jejich funkci a prodloužíte životnost trubek, ale předejdete nebo se zbavíte nepříjemného zápachu. Jednoduchým trikem může celá vaše koupelna namísto toho příjemně vonět.

Co budete k výrobě tablet potřebovat

Abyste si doma tyto účinné čistící tablety vyrobili, připravte si jednu polévkovou lžíci jedlé sody a dvě lžíce libovolného tekutého voňavého mýdla. Celkovou vůni můžete ještě vylepšit tím, že do směsi přidáte patnáct kapek oblíbeného esenciálního oleje, jehož vůni si pak budete moci vychutnat po každém spláchnutí. Dalšími vhodnými pomůckami jsou mísa a formičky na led nebo tácek.

čištění toalety iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyrobit šumivé tablety

Nejprve jedlou sodu smíchejte s tekutým mýdlem tak, aby se obě složky dostatečně spojily a přidejte esenciální olej. Ten můžete nahradit trochou citronové kůry nebo zcela vynechat. Vyplatí se do směsi přidat i trochu antibakteriálního prostředku, jeho použití ale taktéž není nutné. Jakmile máte směs připravenou, vytvořte z ní koule nebo jí naplňte formičky na led a nechte zmrazit po dobu pěti hodin. 

Jak používat vyrobené tablety

Po zamrznutí pár kusů vyjměte, vhoďte do záchodu a nechte působit. Takto se zbavíte nejen nepříjemného zápachu, ale i nečistot hromadících se v záchodové míse i v odtokovém potrubí. Vaše toaleta bude fungovat mnohem lépe a vyhnete se tak i udržovací návštěvě instalatéra. Pravidelně tablety do záchodové mísy doplňujte a udržujte jej tak v co nejlepším stavu.

Jak bojujete se špínou a zápachem v toaletě vy?

Zdroj: Belnovosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články