Přidejte do pračky sůl nebo kávu. Zachrání vaše tmavé oblečení
adbz.cz » Hobby » Aby tmavé prádlo zůstalo tmavým: Blednutí zabrání sůl i káva. Stačí je přidat do pračky

Aby tmavé prádlo zůstalo tmavým: Blednutí zabrání sůl i káva. Stačí je přidat do pračky

Častým praním můžou původní barvy vašeho oblečení rychle vyblednout. Díky tomuto triku tomuto problému však můžete snadno předejít. Takto byste měli prát vaše tmavé oblečení.

prani cernych drzinu
Zdroj fotografie: iStock

Pračka se stala nedílnou součástí všech domácností. Díky pračce jakkoliv velká hromada špinavého oblečení nevypadá tak hrozivě a bez větší námahy můžete velké množství prádla vyprat. Vlivem nešetrného praní a používání pracích prostředků však může materiál oblečení i jeho barvy utrpět. Abyste předešlí blednutí barev, vyzkoušejte tento jednoduchý trik. Vaše oblečení bude díky praní tímto způsobem stále jako nové. 

Jak zabránit blednutí barev

Abyste udrželi své oblečení v co nejlepším stavu, vždy byste se při jeho čištění měli držet pokynů výrobce. Na štítku oblečení vždy najdete přesné instrukce, jak toto konkrétní oblečení šetrně vyčistit. Často na štítcích naleznete symbol pračky, pokud je možné daný kousek prát v automatické pračce a maximální teplotu během pracího programu. Kromě běžných doporučení výrobců však můžete při praní použít tyto triky a své oblečení ochránit před vyblednutím ještě více. 

Jak nejlépe prát černé oblečení

Díky těmto způsobům bude vaše černé prádlo stále jako nové. Nemusíte kupovat drahé speciální prací prostředky. Barvu vašeho oblečení můžete ochránit i pomocí surovin, které máte doma. Vyzkoušejte tyto jednoduché triky a zabraňte vyblednutí tmavých barev.

cerne obleceni
Zdroj fotografie: Pixabay

Přidejte do praní sůl

Aby vám tmavé oblečení rychle nezešedlo, pomůže vám obyčejná kuchyňská sůl. Pokaždé, když budete prát černé prádlo, přidejte do zásobníku na prací prostředek lžičku soli. Černá tak zůstane navždy černou a vaše oblečení bude stále vypadat jako právě koupené. Vaše oblíbené kousky tak budete moci pořád nosit.

Namočte prádlo do octa

Abyste zachovali svěžest a sytost černého prádla, můžete jej před vypráním nechat odmočit v octové směsi. Ten si připravíte tak, že kyblík nebo lavor naplníte teplou vodou a přilijete do ní 2 polévkové lžíce octa. Směs důkladně promíchejte a tmavé oblečení do ní dejte na 20 minut odmočit. Následně oblečení vyjměte, vyždímejte a vložte do pračky. Perte s programem bez máchání. 

Oživte barvu pomocí kávy

Pokud na svém oblečení pozorujete mírné blednutí tmavých barev, připravte si směs s černou kávou. Do kyblíku nebo lavoru opět napusťte teplou vodu a přisypte mletou kávu. Směs opět promíchejte a oblečení do ní namočte na 30 minut. Nakonec oblečení vyjměte a ručně vyperte. S touto metodou snadno oživíte barvy vašeho tmavého oblečení. 

cerne pradlo pracka ruce
Zdroj fotografie: Depositphotos

Tabák pro těžko pratelné kousky

Tuto metodu oceníte zejména u takových kousků oblečení, které se stěží perou v ruce nebo v pračce. Do velké mísy napusťte horkou vodu a přisypte do ní 15 g tabáku na 1 litr vody. Směs promíchejte, nechte vychladnout a nakonec touto směsí potřete povrch oblečení. Nakonec oblečení opláchněte ve studené vodě. Skvěle se tato metoda hodí například k oživení barev zimních kabátů. 

Odstraňte skvrny od potu

Nevzhledné skvrny od potu z tmavého oblečení můžete jednoduše odstranit díky jedlé sody. Stačí do misky nalít horkou vodu a přisypat k ní 1 lžíci jedlé sody a pořádně zamíchat. Do připravené směsi vložte oblečení a 15 minut nechte jedlou sodu působit. Nakonec oblečení vyperte, jak jste zvyklí.