Jak pomocí barev opticky zvětšit nebo zmenšit celou místnost?
adbz.cz » Hobby » Profesionální designérka se podělila o levné a snadné fígly, jak opticky zvětšit malou místnost aneb Klíčem jsou správně zvolené barvy

Profesionální designérka se podělila o levné a snadné fígly, jak opticky zvětšit malou místnost aneb Klíčem jsou správně zvolené barvy

I malou místnost je možné opticky zvětšit, aby vypadala lépe. Stačí k tomu správné použití vhodných barev a doplňků a hned se každý pokoj může zdát větší.

opticke zmeny mistnosti podle barev
Zdroj fotografie: Depositphotos

Využití optického klamu je skvělým způsobem, jak dosáhnout alespoň vizuálního zvětšení místnosti. Postačí k tomu šikovné rozvržení těch správných barev a doplňků, a každá místnost se rázem nebude zdát tak malá, jak ve skutečnosti je, říká profesionální designérka Kristen DiNobile. K takovému výsledku vám stačí dodržet několik základních kroků a pravidel. Které to jsou a jak správně na to?

Pozor na přeplněnou místnost

Ještě před samotnými radami výběru barev a jejich správného rozvržení na jednotlivé stěny je nutné dodat jedno ze základních pravidel. Tím je, že pokud chcete, aby vaše místnost působila opticky větší, nikdy nesmí být přeplněná. V takovém případě nepomůže ani výběr, ani rozvržení barev a ani ladění doplňků. Proto buďte s jejich výběrem střídmí a raději jich zvolte méně. Přeplácaná místnost nejenže nepůsobí větším, ale ani příliš vkusným dojmem.

jednoduche doplnky v mistnosti
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stěny a strop ve stejné barvě

Pro vizuálně vyšší a širší místnost existuje hned několik způsobů. Jedním z nich je použití stejných světlejších barev na všechny stěny včetně stropu a kontrastní užití tmavší podlahy. To způsobí optický dojem „odsunutí“ stěn od sebe, čím vznikne pocitově širší místnost.

Tmavá zadní stěna

Dokonalým řešením pro dlouhé a úzké místnosti je užití tmavé barvy pro zadní stěnu, zatímco zbytek stěn, včetně stropu a podlahy, je ponechaný ve světlejších tónech. Vznikne tím dojem zkrácení a optického rozšíření místnosti.

tmava zadni stena
Zdroj fotografie: Depositphotos

Světlá zadní stěna

Dalším způsobem pro optické zvětšení místnosti je kontrastní užití stejné barvy z řádu tmavých pro boční stěny a strop a světlejší barvy pro stěnu zadní. Podlaha v tomto případě nehraje příliš velkou roli, protože tímto rozvržením barev dojde k vizuálnímu efektu zmenšení hloubky místnosti a zvětšení její šířky.

Tmavý strop

Pro optický dojem širší místnosti lze zvolit také metodu tmavého stropu, který bude od ostatních stěn značně vyčnívat, účel ale splní dokonale. Celá místnost se bude zdát vizuálně nižší a podstatně to protáhne její šířku.

tmavy strop
Zdroj fotografie: Unsplash

Tmavé boční stěny

Stejně jako vizuální rozšíření a zvětšení místnosti je možné provést i její optické zmenšení, což mnohdy přidá na útulnosti u velkých pokojů nebo prostor. Jednou z možností pro optické zmenšení je užití tmavých a sytých barev pro boční stěny a světlých barev pro podlahu a strop.

Tmavá zadní stěna a strop

Použitím stejné barvy pro strop a zadní stěnu vznikne optické prodloužení místnosti, spojené s vizuálním zvětšením celkové hloubky místnosti. Naopak boční stěny a podlaha by měly být ve výrazně světlejších tónech, aby došlo k požadovanému kontrastu.

tmava zadni stena a strop
Zdroj fotografie: Unsplash

Světlá pouze podlaha

Další možností, jak cíleně dosáhnout vizuálního zmenšení místnosti, je užití tmavých nebo výrazných a sytých barev pro všechny stěny včetně stropu, což je nejlepší kontrastně doplnit o velmi světlou podlahu. Nejvhodnější je poté místnost doplnit o výrazný nebo větší doplněk.

Zdroj: The Spruce