Sůl při praní zanechá oblečení čisté a pračku bez vodního kamene
adbz.cz » Hobby » Vyplatí se do pračky přidat lžičku soli. Nejen že funguje na mastné skvrny, ale také chrání pračku

Vyplatí se do pračky přidat lžičku soli. Nejen že funguje na mastné skvrny, ale také chrání pračku

Nejenže je sůl nepostradatelná v kuchyni, ale najde v domácnosti mnohem více využití. Možná jste netušili, že díky ní můžete mít čistší prádlo.

Sůl přidavná do bubnu pračky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Sůl je nedílnou součástí každé kuchyně, neobešel by se bez ní ani sebelepší kuchař. Kromě toho má své místo i v prádelně – je totiž skvělým odstraňovačem skvrn. Sůl dokáže oživit blednoucí barvy oblečení a poradí si s vodním kamenem a bakteriemi v pračce. Navíc se jedná o levný a ekologický prostředek. Jediné, na co musíte pamatovat, je nepoužívat sůl na oblečení určené k chemickému čištění.

Žádné skvrny a jasné barvy díky soli

Sůl můžete směle použít k odstranění skvrn a fleků nejrůznějšího druhu – od vína, omáčky, krve, ale i plísně nebo potu. Nejjednodušším způsobem je přidání dvou lžiček soli přímo do bubnu pračky. Poté vyperte oblečení jako obvykle. Sůl pomůže pracímu prostředku skvrny rozpustit. Pokud perete obzvlášť špinavé oblečení, přidejte do přihrádky na aviváž bílý ocet, ten účinky soli podpoří. Budete-li prát barevné oblečení, přidejte půl šálku soli do přihrádky k pracímu prášku, abyste zabránili blednutí barev.

Sůl odstraní skvrny všeho druhu

Některé skvrny mohou být tak úporné, že je jim potřeba k odstranění trochu pomoci. Mastné fleky nebo skvrny od omáčky odstraníte tím, že je vydatně posypete solí. Nechte takto působit – po nějakém čase sůl absorbuje přebytečnou mastnotu. Poté sůl setřete, a pokud je to nutné, postup opakujte. Jakmile skvrna zmizí, vyperte oblečení v pračce jako obvykle. Drží-li flek jako přibitý, potřete ho směsí soli a čpavku – tato kombinace už si poradí se vším.

Sůl pomůže se skvrnami
Zdroj fotografie: Depositphotos

Poradí si s inkoustem i vínem

Vyprat tmavé skvrny od vína nebo inkoustu může být problém. Při troše trpělivosti byste si s nimi měli poradit za pomoci soli. Vína se z oblečení zbavíte tak, že skvrnu okamžitě posypete vrstvou soli, která vsákne přebytečnou tekutinu. Poté látku namočte na hodinu do studené vody a nakonec vyperte jako obvykle. Skvrna by měla zmizet. Podobně tomu bude i s inkoustem. Flek posypejte solí a poté látku namočte – tentokrát ale místo vody do mléka. Nechte působit přes noc a druhý den vyperte v pračce.

Na vodní kámen a plíseň je tu sůl

Přítomnost vodního kamene v pračce ovlivní to, jak bude vaše prádlo po vyprání čisté a jak bude vonět. Při řešení vodního kamene a tvrdé vody vám opět pomůže sůl. Jednoduše před praním přidejte lžičku soli k pracímu prášku. Po vyprání bude oblečení měkčí a voňavější. Krom toho sůl zabrání výskytu a růstu plísní na sprchových závěsech. Namočte je do vany plné slané vody (stačí půl šálku soli), nechte je ponořené několik hodin a pak pověste, aby uschly. Plíseň už vás trápit nebude.