Přidejte ocet při praní do pračky. S prádlem dokáže divy | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Prádlo už nikdy nebude zatuchlé a páchnoucí. Účinný pomocník zbaví zápachu, skvrn, bakterií i chlupů

Prádlo už nikdy nebude zatuchlé a páchnoucí. Účinný pomocník zbaví zápachu, skvrn, bakterií i chlupů

Ocet je všestranným pomocníkem v mnoha domácnostech. Jeho četné pozitivní vlastnosti lze využít nejen při vaření, ale i při praní prádla.

prani pradla
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ocet je považován za jednu z nejlepších přírodních alternativ komerčních pracích prostředků. Je levný, snadno dostupný a velice efektivní. Zároveň lze použít více typů octa v závislosti na tom, co máte doma k dispozici, nejlépe však destilovaný, bílý či jablečný ocet. Také se nemusíte obávat běžného octového zápachu. Po uschnutí prádla zmizí. Výčet jeho výhod je více než četný.

Pomáhá vyprat prádlo přírodně

Pokud se rozhodnete vydat přírodní cestou praní s pomocí octa, stačí jen nalít 120 ml destilovaného bílého octa do přihrádky na prací prostředek. Není potřeba přidávat cokoliv jiného. Nemusíte se obávat, že by způsobil skvrny. Obvykle tomu tak není, nesmíte jej však nalít do pračky rovnou na znečištěné prádlo. Vždy je potřeba jej nejprve zředit. Pokud vaše pračka danou přihrádku nemá, rozmíchejte 120 ml octa ve 240 ml vody a poté směs nalijte do bubnu pračky.

bily ocet
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ocet má hypoalergenní vlastnosti. Pokud máte citlivou kůži, jisté komerční přípravky ji mohou podráždit a způsobit nepříjemnou vyrážku. Ocet se tak nabízí jako vhodná přírodní alternativa. Jeho použití je rovněž bezpečné pro životní prostředí.

Ocet uvolňuje nánosy mýdla z oblečení

Na vašem oblečení se někdy mohou objevit náznaky modrých či bílých pruhů. Rovněž může dojít k zažloutnutí bílého oblečení, a naopak vyblednutí tmavého. Na vině jsou pozůstatky pracího prostředku. Abyste se jich zbavili, smíchejte 250 ml octa se čtyřmi litry vody. Následně dané oblečení před praním namočte do výsledného roztoku. Ocet účinně pomáhá tyto nánosy odstranit a dokáže zamezit jejich budoucímu ulpívání na oblečení.

Odstraňuje nežádoucí skvrny

Ocet je rovněž možno použít k odstranění skvrn na vašem milovaném oblečení. Stejně jako v předchozím případě namočte oblečení před praním do roztoku čtyř litrů vody a 250 ml octa. Poté vyperte jako vždy. Skvrny zmizí a vy si tak budete moci své oblíbené oblečení užívat o to déle.

kavova skvrna
Zdroj fotografie: Depositphotos

Funguje jako bělidlo

Ocet dokáže vybělit zažloutlé prádlo a vrátit vašemu bílému oblečení krásu. Smíchejte 120 ml octa, 120 ml citronové šťávy a 1 polévkovou lžíci boraxu. Výslednou směs přidejte do pračky. Nebo ji rozmíchejte ve čtyřech litrech vody a namočte do ní prádlo před praním.

Odstraňuje nepříjemný zápach

Díky svým vlastnostem ocet napomáhá odstranit zápach z oblečení, ať už se jedná o odér z cigaret, domácích mazlíčků či potu. Přidejte před praním 120–240 ml octa do přihrádky na prací prostředek. Vaše prádlo tak bude svěží a čisté. Pokud chcete, aby doslova vonělo, nebojte se k octu přidat několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje.

Ocet pomáhá vyčistit vaši pračku

Pokud je vaše pračka znečištěná, během praní se mohou různé usazeniny a nečistoty dostat i na vaše oblečení. Rovněž kvůli tomu může nelibě zapáchat. Ocet ale pomáhá řešit i tento problém. Do pračky nalijte 250 ml octa, poté ji zapněte na prázdno a perte při vysoké teplotě. Díky tomu zápach i nečistoty zmizí.

buben
Zdroj fotografie: Depositphotos

Než se však pustíte do práce s tímto přírodním prostředkem, ujistěte se, že na něj nemáte alergii. Ačkoliv je tato alergie velmi vzácná, některým lidem by kontakt s octem mohl způsobit kožní potíže. Je rovněž důležité vyvarovat se použití červeného vinného, hnědého či balzamikového octa, jelikož tyto druhy mohou vaše oblečení znečistit. Bílý či jablečný ocet jsou tak nejlepší volbou. Už jste někdy při praní použili ocet?

Zdroj: Healthline