Tepovač netřeba: Koberec bude jako nový díky směsi hřebíčku, mouky a sody

Navrátit svěží vůni a zářivý vzhled sešlapanému koberci není nemožná mise. Pomoci mohou agresivní chemie, specializované firmy, nebo levné a účinné triky našich babiček.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koberce jsou jedním z nejošemetnějších bytových doplňků. Je totiž v podstatě jedno, zda vám padne do oka světlý, tmavý, nebo se vzory, jakákoli nečistota nebo skvrna je na nich hned vidět. Nemluvě o tom, že když po nich bude špacírovat i váš chlupatý mazlíček, můžete si být v podstatě jistí, že nový koberec bude velmi brzy vypadat ušmudlaně, zašlapaně a zašle. Jedinou možností, jak mu zachovat svěží vzhled, je pravidelná údržba.

Vyrobte si domácí čistič bez chemie

Koberce dodávají každé domácnosti pocit útulnosti, zabydlenosti a také jistý šmrnc a styl. Kromě pravidelného vysávání vyžadují hloubkovou údržbu, která je náročná, obzvlášť když jsou hodně zatěžované. Aby nekazily dojem z jinak dokonalého interiéru, bez pravidelného čištění to nepůjde. Je sice možné vytáhnout tepovač, odnést koberec do čistírny, nebo najmout specializovanou firmu, která ho přímo u vás doma vydrhne, ale počítejte s tím, že nejde zrovna o levnou záležitost. Navíc se to neobejde bez agresivní chemie.

Začal váš koberec kolem okrajů černat? Víme, čím to je a jak to napravit. Vyřešte to dříve, než bude pozdě

Existuje ale spousta triků, které navrátí kobercům původní vzhled. Používaly je s velkým úspěchem už naše babičky. Když vynaložíte trochu energie a důvtipu, nebude čištění koberce ani příliš velká námaha. Skvělou volbou je namíchat si vlastní čisticí prostředek, jenž je účinný, a navíc se obejdete bez chemických látek. Bonusem je, že nemusíte chvátat do obchodu, protože ho snadno připravíte z levných surovin, které jistě máte doma po ruce.

Pomohou vám levné ingredience

Podomácku vyrobený čisticí zázrak na koberce odvede svoji práci možná ještě lépe než průmyslově vyráběné prostředky. Vystačíte si s šesti ingrediencemi. Potřebovat budete:

  • jedlou sodu,
  • kukuřičný škrob,
  • kukuřičnou mouku,
  • bobkový list,
  • hřebíček
  • a borax.

Pokud poslední ze surovin doma nemáte, není třeba si zoufat. Hravě se obejdete i bez boraxu. Obavy z toho, že pak nebude domácí čistič tak účinný, nejsou na místě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Postup výroby je jednoduchý. Připravte si mixér a postupně do něj dejte 2 šálky jedlé sody, půl šálku kukuřičného škrobu, půl šálku kukuřičné mouky, 4 bobkové listy, 1 lžíci hřebíčku, a pokud máte, přidejte i 1 lžíci boraxu. Všechny přísady rozmixujte, dokud nevznikne homogenní směsice. Následně čisticí zázrak aplikujte na povrch koberce a nešetřete jím. Nechte ho působit několik hodin, nejlépe přes noc. Druhý den pak stačí koberec jen vyluxovat. Výsledek vás potěší.

Jaké triky používáte na čištění koberců?

Zdroj: TheSpruce
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články