Ocet a soda jako výkonní pomocníci v domácnosti | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Ocet a soda, dva profesionální pomocníci, kteří pomohou s úklidem domácnosti raz dva. Fungují jako kouzlo

Ocet a soda, dva profesionální pomocníci, kteří pomohou s úklidem domácnosti raz dva. Fungují jako kouzlo

Pokud jste se rozhodli zbavit se chemických čistících prostředků, ocet a soda vám mohou být vynikajícími pomocníky k úklidu i zaschlé nečistoty.

uklid ocet citron
Zdroj fotografie: Depositphotos

Stále více lidí se přiklání raději k přírodním čistícím produktům a ze svého každodenního úklidu vyřazují ty chemické. Nejvyužívanější jsou ocet a soda, které pomáhají odstraňovat špínu, dezinfikují povrchy a zanechávají lesklé povrchy. May Nymanová, profesorka na katedře chemie na Oregonské státní univerzitě se vyjádřila, že‎, pokud totiž čistíte pomocí octu a sody, ve skutečnosti děláte velmi složité manipulace s molekulami. Obě kuchyňské složky jsou účinnými čisticími prostředky, protože se nacházejí na opačných stranách stupnice pH.

uklid 1
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kouzelná jedlá soda

Jedlá soda je běžný název pro hydrogenuhličitan sodný a většina lidí ji zná a používá především v kuchyni, protože jsou díky ní koláče a chleby krásně nakypřené. Je ekologicky nezávadná a jejím používáním výrazně ubývá spotřeba chemických čistících prostředků. Stejně jako ocet vám nemůže ublížit a nebude škodlivá ani na povrchu, kde připravujete běžně jídlo. Připravena jako pasta má i mírné abrazivní účinky a perfektně si poradí se zaschlou špínou i mastnotou.

jedla soda v misticce
Zdroj fotografie: Freepik

Jedlá soda nabízí široké možnosti využití. Výborně slouží jako pohlcovač pachů. Pokud se chcete například zbavit zápachu z lednice, můžete nasypat na talířek trochu sody, položit na poličku do lednice a po pár dnech vyměnit. Stejně působí i v odpadkovém koši nebo i botách, kde ji necháte působit přes noc. Půl hrnku jedlé sody přidané do pračky a puštěné naprázdno, vám pomůže odstranit nejen zápach ale i usazeniny.

Zázračný pomocník ocet

Ocet je zředěný roztok kyseliny octové, produkovaný‎‎ ‎‎bakteriemi‎‎ ‎‎během fermentace.‎ Ocet je levný, snadno dostupný a šetrný k přírodě. Všechny povrchy ocet zároveň i dezinfikuje. Kombinace octa a jedlé sody může v kuchyni přinést neuvěřitelné výsledky, ale důležité je nemíchat je ve stejném množství.

ocet v sklenici v prirode
Zdroj fotografie: Freepik

Ocet využijete v kuchyni i při úklidu. Velmi dobře čistí ulepené stopy po cenovkách nebo nálepkách. Dobře se zbavíte pomocí octa vodního kamene na keramických obkladech v koupelně nebo plísně po obvodu kolem vany. Jestliže přidáte dvě lžíce do zásobníku ke každému praní, ochráníte svou pračku před vodním kamenem. Využít lze i při rychlém sundávání tapet, stačí nastříkat tapety octem a půjdou sundat snáze.

Zdroj: Livescience