Jak správně vysát koberec? Nestačí jen jezdit hlavicí dopředu a dozadu. Téměř každý ho celý život luxuje špatně

Koberce příjemně doplní každý interiér a zabrání chladu od podlahy. Bohužel je na nich vidět i sebemenší skvrna. Právě proto je dobré znát triky, jak se znečištění co nejrychleji zbavit.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jen málokterý interiér se obejde bez koberce. Může jít o malé kusové koberečky kolem konferenčního stolu, podložky s dlouhým chlupem nebo naopak s nápadným vzorem a v barvách, které příjemně kontrastují s vybavením místnosti. Často se přes ně chodí, balancuje se nad nimi s jídlem a vínem, povalují se na nich domácí mazlíčci. Bývají ale příliš drahé na to, aby je člověk každé dva měsíce měnil za nové. Triky na jejich snadné, rychlé a levné vyčištění se tak hodí v každé domácnosti.
Sůl je nedoceněný pomocník

Sůl si poradí i se skvrnami od červeného vína. Všechnu tekutinu je nutné vysušit pomocí papírových utěrek. Jakmile koberec už nebarví, nenechává na utěrkách červené stopy a místo nehody je pořád mokré, stačí koberec zasypat silnou vrstvou soli a nechat chvíli působit. Zaschlou sůl je třeba vydrhnout (jemně, aby se nepoškodila struktura koberce) a důkladně vysát.


iZdroj fotografie: Unsplash

Koberec bílý (a čistý) jako sníh

Pokud venku právě nasněžilo, máte vyhráno. Stačí vytáhnout koberec na vzduch, vyklepat z něj všechny nečistoty a na půl hodiny rozložit nebo pověsit tak, aby mohl dostatečně prochladnout a sníh na něm netál. Berte sníh do hrsti a jemně vmasírujte mezi jednotlivé smyčky, aby se dostal i do spodních vrstev koberce. Nechte ho na vzduchu proschnout a je hotovo.


iZdroj fotografie: Unsplash

Instrukce pro správné vysávání

Vysávání koberců patří mezi nejméně oblíbené činnosti v rámci prací v domácnosti. Je to namáhavé a časově náročné. Výsledkem poctivého vysávání je ale dokonale čistý koberec beze zbytků prachu, různých zbytků jídla v podobě drobků a semínek a chlupů z domácích mazlíčků. Základem je průběžná změna směru. Nestačí jezdit hlavicí dopředu a dozadu. Smyčky se kroutí v různých směrech a ukrývají pod sebou spoustu prachu. Jednou tam a zpět, podruhé zleva doprava a opačně. Jedině tak docílíte dokonalé čistoty a dojmu nového koberce.

Zdroj: Expert Home Tips

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1089 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Pozor na riskantní kombinace nejčastějších léků a doplňků stravy, které nikdy nesmíte polknou společně
DámskýDeník.cz
Měsíc narození odhalí, jaká jste v hloubi duše žena a vaše největší klady i zápory. Znáte je všechny?
Události247.cz
Oblíbené turistické destinace Čechů trápí požáry, vyžádaly si i několik obětí
VědaŽivě.cz
Fungování mozku dokazuje, že jsme schopni čehokoli. Proč přesto nejsou naše možnosti neomezené?